Politika

Keсић: Бутмир је слабост међународне заједнице

БИЈЕЉИНА - Политички аналитичар Обрад Кесић наводи да је "кичма" новог приједлога за уставне измјене у БиХ који ће бити предочен на састанку у Бутмиру произашла из тз. априлског пакета, који је својевремено одбачен вољом неких бошњачких странака, те да ће се појавити и неки додатни елементи, попут папира који се написале тзв. невладине институције и неколико појединаца у Вашингтону.


Кесић је рекао да не вјерује да би ентитетско гласање могло бити тема овог састанка, те да ће се пажња фокусирати на иницијативе које би евентуално могле да доведу до неких рјешења и упозорио да је, "у суштини, немогуће говорити озбиљно о било којим елементима тог `пакета` зато што у самом саставу скупа и у начину на који је дошло до тог заједничког става постоји доза неозбиљности, јер је све организовано на аматерски начин".

Он објашњава да има више фактора због којих је дошло до заказивања мини-конференције, а главни је да постоји фрустрација и у Бриселу и Вашингтону због "неспособности и неуспјеха канцеларије високог представника у БиХ".

"Неспособност и неуспјех ОХР створила је околности под којима се покушава `ишчупати` и спасити што се спасити може, а првенствено кредибилитет међународне заједнице и њена улога у БиХ" - рекао је Кесић.

Он напомиње и да већ дуже постоји јак лоби који у Вашингтону који воде невладине институције које су цијело вријеме хтјеле да наметну Дејтон 2, мада у Вашингтону не постоји политичка воља за тако нешто.

Кесић зато састанак на Бутмиру оцјењује као "кваран начин" да се задовољи једна група лобиста и активиста у САД, а да се, истовремено, сама америчка администрација, не веже превише за даље потеза на овом просторима.

"Бутмир представља слабост међународне заједнице" - оцјењује Кесић.

Он образлаже да ово у суштини јесте америчка иницијатива, и да то у великој мјери показује даљи проблем у односу Вашинтона и ЕУ - ЕУ има ставове и политику коју је пробала да изгради, али је то код америчких дипломата у самој БиХ увијек "наилазило на неку врсту саботаже".

"Сад је главни аргумент међу активистима у Вашингтону да је ЕУ неспособна да се избори са проблемима у БиХ, тако да овај пакет представља више оно мишљење које се формирало у САД у задњих десет година, него што представља реалност" - наводи Кесић.

Он као нове моменте наглашава опредјељење Обамине администрације да се у спољној политици све мање намећу рјешења, али и чињеницу да у Републици Српској (РС) више нико није спреман да сарађује у било каквом наметању рјешења.

"Сад је потпуно други моменат и мислим да долазимо до тога да ће врло брзо да се покаже да напредак БиХ мора да се деси директним преговорима и компромисима, које ће морати да изграде легитимни и изабрани представници сва три народа у БиХ" - поручује Кесић.

Коментаришући чињеницу да Русија - као гарант Дејтонског споразума и чланица Контакт групе - није позвана на ову мини-конфедернцију, Кесић је оцијенио да то "говори да се није ријеч о неком новом приступу који је изграђен на бази партнерства ЕУ и САД, него је то и даље покушај да се наметне начин на који треба да се рјешавају проблеми у БиХ".

"Надам се да ће се показати добра политичка воља локалних политичких лидера да се врате у контекст прудског процеса, гдје постоји велики дио сагласности о изласку из кризе" - закључио је Кесић.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog