Politika

Инцко: Нико из ОХР није уцјењивао Додика

БЕОГРАД - Високи представник за БиХ Валентин Инцко рекао је да из његове канцеларије нису могле доћи уцјене према премијеру Републике Српске Милораду Додику да прихвати уставне промјене у замјену за престанак истраге против њега за изградњу зграде Владе РС.


"Додикову оптужбу да га странци уцјењују не желим да коментаришем, а не знам ни одакле долази. Премијер РС би требало да појасни на шта је мислио. Ништа тако није могло доћи из моје канцеларије, јер ја принципијелно подржавам независно правосуђе", истакао је Инцко.

Премијер РС изјавио је да ће бити прилике да се каже ко му је, када и у ком облику од међународне заједнице понудио да прихвати уставне промјене, а да би заузврат била заустављена истрага Тужилаштва БиХ против њега. ''За то имам доказе", истакао је Додик.

Инцко је рекао да слутње из БиХ и иностранства да би у БиХ могло доћи до ратног сценарија нису реалне и додао да сви морају бити свјесни да, због трагичне прошлости, ријечи изговорене у БиХ имају додатну тежину.

"Сви о томе морају водити рачуна. Грађани заслужују одговорне политичаре и политику која земљу води напред у благостање, а не у трагичну прошлост. А одговорност лежи и у изјавама. Стрелице иду у тијело, а ријечи у душу. Потребно је показати више одговорности", нагласио је Инцко.

Он је поновио да његовим посљедњим одлукама у вези са "Електропреносом БиХ" ничија имовина није узурпирана, те додао да није дошло до политичке кризе и да се ова ситуација може лако ријешити, на задовољство свих.

Инцко је рекао да је своје одлуке донио, јер није могао да дозволи да се урушава једна успјешна компанија и да се угрози редовна испорука електричне енергије грађанима БиХ.

Он је рекао да је имовина РС и даље имовина РС, да је власничка структура непромијењена и да Српска и даље има 41 одсто, а Федерација 59 одсто.

"Зар стварно мислите да бих, да је моја намјера била, како се то интерпретира, да угрозим интересе РС, продужио мандат генералном директору `Електропреноса` Душану Мијатовићу, Србину из РС? Да ли је то антисрпско? Да ли је то против интереса РС?", додао је Инцко.

Коментаришући најаву Додика да постоји могућност изласка српских кадрова из институција БиХ, Инцко је рекао да се "проблеми не могу рјешавати на начин да се праве још већи проблеми".

"То се зове ескалација која, поготово на овом простору, не доноси ништа добро. Волео бих када би политичари у БиХ били мало свеснији ефекта који има јавна ријеч и када би били мало опрезнији у изношењу својих ставова! Не знам како би ико имао користи од повлачења српских кадрова из институција БиХ - грађани РС сигурно не", рекао је Инцко.

Он је истакао да, ако је заједнички циљ ЕУ и трансформације и затварање ОХР, онда све снаге треба усмјерити у том правцу, а не стварати панику неконтролисаним изјавама.

На питање зашто сваки пут пред најаву могућности затварања ОХР, дођу мјере високих представника против РС, чиме се стварају услови за бесконачно продужење међународне управе, Инцко је рекао да га то питање подсјећа на оно што често чује: "Ви у клин, ја у плочу".

Он је рекао да су његове одлуке увијек реакција на нечију акцију и да он мора да интервенише ако постоји блокада одређене политике или институције.

Инцко није хтио да одговори на питање да ли је бошњачко одбијање пописа са националним изјашњавањем покушај стварања вјештачке ''босанске нације'', наводећи да не жели да се упушта у спекулације шта се крије иза било чијих ставова, јер је то "веома клизав терен".

"Чињеница јесте, међутим, да попис становништва треба обавити, и то је јасан захтев ЕУ. Она захтијева економске и друге статистичке податке. Међутим, питања која се односе на националну припадност, језик и слично, не спадају у ову категорију - свакој земљи је остављено да сама одлучи да ли ће те податке прикупити кроз попис", додао је Инцко.

Инцко је поновио да за њега недавна посјета Палама предсједника Србије Бориса Тадића не представља никакав проблем, али да сматра да је име школе "Србија" могло бити неко друго, које повезује БиХ и Србију.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog