Politika
Завидан ниво сагласности Додика и Човића
МОСТАР - Делегације Савеза независних социјалдемократа и Хрватске демократске заједнице БиХ констатовале су данас током сусрета у Мостару да је на завидном нивоу сагласност њихових ставова о питањима пописа становништва, измјена закона о Тужилаштву и Суду БиХ, те деблокаде именовања на челним позицијама у агенцијама БиХ.
"У разговорима смо дотакли пуно тема, али најзначајније је да за већину питања о којима смо разговарали имамо завидан ниво усаглашености ставова између ове двије странке", рекао је новинарима након састанка предсједник ХДЗ БиХ Драган Човић.
Предсједник СНСД Милорад Додик нагласио је да је изражена заједничка спремност да се подрже евроатлантске интеграције у БиХ јер је једина жеља да се стабилизује ситуација и политичке прилике у самој БиХ и да се у том погледу осигурају сви неопходни услови за безвизни режим за све грађане БиХ.
Додик је нагласио да ове двије странке имају идентичне ставове по питању пописа становништва, као и о актуелном закону о страним судијама и тужиоцима који је доведен у питање начином на који је у комисији парламента БиХ промијењен.
Он је рекао да је било ријечи и о томе на који начин деблокирати питања која су у некој врсти блокаде у вези са именовањима директора у државним агенцијама.
"Прије двије године на састанку шесторке разговарали смо о расподјели мјеста и тада је хрватском народу припало мјесто директора РАК, што није имплементирано ни до данас, а то говори о озбиљности и спремности других да поштују договоре у овом погледу, али ми и даље остајемо при таквом договору", рекао је Додик.
Он је додао да је данашњи састанак само резултат жеље да се покаже спремност на разговор и дијалог и да му је драго што је са руководством ХДЗ БиХ постигнут значајан степен сагласности да се оперативна питања ставе на дневни ред и да се о њима расправља.
"Ово није састанак двојице против трећег - ово је само жеља да се постигне дијалог који је једина алтернатива која не може бити замијењена ни ћутањем ни опструквцијом нити ароганцијом. Ми позивамо све да се о томе разговара", поручио је Додик.
Предсједник СНСД рекао је да је бошњачка политичка сцена децентрализована и да је проблем разуђеност њихових политичких партија.
Он је изразио спремност да у име СНСД током идуће седмице разговара са руководством Странке демократске акције о отвореним питањима у БиХ и додао да ће такав позив бити упућен руководству СДА.
"Није заједнички став, али ћу рећи да је политичка сцена код Бошњака потпуно децентрализована и нема хомогеног става о питањима важним за дијалог. Поларизација и подијељеност политичке сфере код Бошњака доводи до тога да њихова унутрашња борба не може довести до артикулације и истог става и то представља проблем дијалога у БиХ", констатовао је Додик.
Лидери СНСД и ХДЗ БиХ изразили су заједнички став да уставне промјене морају бити продукт домаћег договора.
"Устав може бити предмет домаћег политичког договора и памети. Устав је нешто што је важно за нас у БиХ и ми нећемо учествовати у промјенама ако их буду водили странци. Можемо да разговарамо са домаћим партнерима и у томе ћемо учествовати", поручио је Додик.
Човић је одбацио могућност да он буде организатор било какве конференције о промјени Устава БиХ.
Лидер ХДЗ такође је најавио могућност састанка са предсједником СДА Сулејманом Тихићем у наредних шест дана.
Коментаришући посљедње наметнуте одлуке високог представника о "Електропреносу БиХ", лидер ХДЗ БиХ Драган Човић нагласио је да се ОХР мора што прије трансформисати у канцеларију специјалног представника ЕУ.
"Сви они који вјерују да ће правећи кризе у БиХ, без обзира ко то ради, задржати ОХР овдје праве огромну штету БиХ", рекао је Човић.
Коментаришући неке изјаве да је Додик "крив у случају са ОХР", Човић је рекао: "Ако се буде циљало на једног кривца, онда смо на кривом путу".
"Ако ми не будемо договорили `Електропренос` између три народа и три електропривреде и начин на који би он требало да функционише као државни сегмент компаније, али и као сегмент заснован на ова три предузећа, бојим се да нам никакав ОХР не може помоћи у томе", рекао је Човић.
Додик данас није желио да открије име особе из међународне заједнице која га је уцјењивала.
Данашњем састанку у Мостару у делегацији СНСД, осим Додика, били су чланови руководства те странке Небојша Радмановић, Игор Радојичић, Никола Шпирић и Милорад Живковић.
У делегацији ХДЗ БиХ, коју је предводио Човић, били су Борјана Кришто, Нико Лозанчић и Драган Вранкић.