Politika
Дом народа: Српски делегати оборили законе о Суду и Тужилаштву БиХ
САРАЈЕВО - Приједлози закона о измјенама Закона о Суду БиХ и измјенама и допунама Закона о Тужилаштву БиХ, који се односе на будућност страних судија и тужилаца у правосуђу БиХ, нису у првом читању добили подршку Дома народа Парламентарне скупштине БиХ.
Против су гласали српски делегати, тако да су ови законски приједлози завршили своју парламентарну процедуру.
Српски делегати успротивили су се продужетку мандата страних судија и тужилаца, оцјењујући да има довољно стручних, квалификованих и поштених домаћих судија и тужилаца који би преузели њихову улогу.
Они су у расправама подсјетили да Суд и Тужилаштво немају утемељење у Уставу БиХ, односно да су основани наметнутом одлуком високог представника.
Замјеник предсједавајућег Дома народа Душанка Мајкић изјавила је да је свима у Републици Српској одавно јасно да у правосуђу БиХ влада принцип према коме српске политичаре треба означити као организовану криминалну групу.
''То траје четири године и то нама довољно говори да не треба да подржимо останак страних судија и тужилаца'', истакла је Мајкићева у оквиру расправе у Дому народа о останку страних тужилаца и судија.
Делегати из реда бошњачког народа подржавају останак страних тужилаца и судија у правосуђу БиХ у садашњем мандату, односно у одјељењима за ратне злочине и одјељењима за организовани криминал.
Они су најавили да ће у амандманској фази затражити продужетак мандата страним тужиоцима и судијама у оба ова одјељења, чиме ће условити своју даљу подршку за наведена два законска приједлога.
Замјеник предсједавајућег Дома народа и лидер СДА Сулејман Тихић у расправи је оцијенио да БиХ треба и врховни суд који ће се борити за уједначену владавину права у цијелој БиХ.
Хрватски делегати имали су различит став о будућности страних тужилаца и судија зависно из које политичке опције долазе - представници ХДЗ 1990 сматрају потребним њихов даљи останак у постојећем капацитету, док су представници ХДЗ БиХ за рјешење добијено из Савјета министара, односно за ограничавање мандата страних судија и тужилаца.
Министар правде БиХ Бариша Чолак у обраћању Дому народа истакао је да се за подијељене политичке ставове о овом питању знало и прије писања приједлога закона, али да се ишло на компромисно рјешење.
"Ишли смо на рјешење које није значило револуцију, него еволуцију, које значи транзицију и останак дијела судија и тужилаца у нашем правосуђу'', рекао је Чолак, који је позвао делегате да гласају за понуђене законе.
Предложеним измјенама Закона о Суду БиХ мандат међународних судија био би продужен у прелазном периоду до 31. децембра 2012. године у другостепеној инстанци у Одјељењу за ратне злочине, с тим да у Апелационом вијећу може учествовати само један међународни судија.
Међународни судија могао би учествовати и у раду на започетом предмету Кривичног одјељења само у случају ако је рад на том предмету започео прије ступања на снагу овог закона, а ријеч је о пет предмета у које су укључене стране судије.
Приједлогом закона о измјенама и допунама Закона о Тужилаштву БиХ било би омогућено продужавање мандата међународним тужиоцима у Посебном одјељењу за ратне злочине након истека 2009. године, с тим да прелазни период може трајати најдуже до 31. децембра 2012. године.
Предложеним измјенама и допунама Закона, између осталог, децидно је било утврђено да међународни тужиоци не могу бити замјеници главног тужиоца нити обављати дужност руководиоца и замјеника руководиоца Посебног одјељења за ратне злочине и не могу бити држављани било које од сусједних држава.
Српски представници јуче су прегласани у Уставно-правној комисији Представничког дома приликом разматрања амандмана на наведена два закона.
Комисија је гласовима СДА и Странке за БиХ усвојила приједлог амандмана Странке за БиХ да се мандат страним судијама и тужиоцима продужи и у одјељењима Суда и Тужиоца БиХ за организовани криминал.