Politika

Косовари "навратили" на Генералну скупштину УН

ЊУЈОРК - Генерални Секретаријат Уједињених нација није омогућио представницима косовских Албанаца улазак у салу током засједања Генералне скупштине свјетске организације, већ су они тамо ушли на позив делегације Албаније, изјавио је портпарол генералног секретара УН Брендон Варма.


Варма је поновио да Косово није чланица УН и да сходно томе представници Косова нису званично учестововали у раду Генералне скупштине УН.

„Генерални Секретаријат УН није дао представницима Косова пропуснице за улазак у салу Генералне скупштине", подвукао је Варма.

Он је објаснио да све чланице Генералне скупштине добијају одређени број пропусница односно карата с којима могу да позову кога желе да присуствује засједању Генералне скупштине из тзв. ВИП дијела сале.

„По свему судећи, у овом случају представнике Косова позвала је албанска делегација", рекао је Варма.

„Представници косовских Албанаца били су присутни у сали само у суботу за вријеме говора албанског премијера Саљија Берише и то на позив албанске делегације а не Генералног секретаријата", прецизирао је он.

Србија је јуче уложила званични протест Уједињеним нацијама због чињеница да је предсједнику Косова Фатмиру Сејдиуу и другим представницима косовских Албанаца дозвољено да присуствује 64. засједању Генералне скупштине УН.

За Србију, улазак делегације Приштине у салу Генералне скупштине УН представља кршење правила и нарушавање статусне неутралности УН, речено је у Мисији Републике Србије при УН.

Београд је од Секретаријата УН затражио да отвори истрагу и утврди како је било могуће да Сејдиуу и члановима делегације привремене администрације у Приштини буде дозвољено да као приватна лица бораве у седишту УН у време засједања Генералне скупштине.

Према тумачењу које је дато у Мисији Републике Србије при УН, предстаници Косовских Албанаца по правилу су могли да буду присутни и до сада су били присутни на засједањима Генералне скупштине или Савјета безбедности на основу пропусница које им издаје Протокол УН на захтјев УНМИК, односно Одјељења УН за мировне операције.

Те пропуснице дозвољавају ограничени приступ само у опште просторије као што су салони, ресторани и сл., и у Савјет безбједности када се разматра извјештај УНМИК, али не и у сале где се одржавају састанци тијела УН.

Ове године представници Приштине су примјећени у разговору са другим делегацијама у посебно направљеним привременим одељцима за билатералне разговоре, па је делегација Србије поставила питање да ли су они овлашћени да их користе, речено је у Мисији Србије при УН.

Представници косовских Албанаца су такође виђени с картама које се дају делегацијама за уласке у неке сале УН што је Секретаријат објаснио могућношћу да су их добили од неке од делегација, а врхунац је био када су се појавили у сали Генерлне скупштине.

Услиједио је протест Министарства спољних послова Србије Генералном секретару УН и захтјев да секретаријат УН спроведе истрагу.

„Тврдимо у ноти да се ради о кршењу правила и статусно неутралне позиције УН", навео је извор из Мисије Србије при УН.

По мишљењу српске стране, чак и да је ријеч о пропусницама које свака чланица може тражити за слушање говора у сали Генералне скупштине, то опет представља кршење правила.

Unesite tekst!

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog