Politika
Живковић: Попис је насушна потреба
БАЊА ЛУКА - Предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Милорад Живковић рекао је да је попис становништва 2011. године међународна обавеза БиХ и насушна потреба са економско-социјалног становишта, постављајући питање како БиХ мисли у ЕУ ако не зна колико има становника.
Живковић је рекао да они који оспоравају попис становништва тврдњама да ће он верификовати етничко чишћење желе, уствари, да прикрију да се оно десило у Федерацији БиХ.
"Они који тврде да се у Републици Српској десило етничко чишћење, желе да прикрију да је оно било у ФБиХ. О томе најбоље говоре и подаци коју кажу да се у Српској од око 560 000 избјеглица вратило око 200 000, док се са друге стране у ФБиХ од око 500 000 избјеглих Срба вратило само њих 80 000", рекао је Живковић, гостујући на Радио-телевизији РС.
Он је нагласио да је уставно право сваког човјека да се изјасни о својој нацији, вјери и језику и да то нико не може да оспори, али исто тако ни да наметне.
Живковић је подсјетио да је у БиХ континуитет таквог изјашњавања од 1856. године.
Директор Документационо-истраживачког центра из Сарајева Мирсад Токача рекао је да пописа становништва у БиХ мора бити, сложивши се да свако треба да има право да се изјасни о својој нацији, вјери и језику.
Демограф Стево Пашалић рекао је да, према садашњим подацима, од 223 земље у свијету само Сомалија и Либан неће вршити попис становништва и да не би било добро да им се придружи и БиХ.
Он је додао да попис служи искључиво у статистичке сврхе, а да га политика касније користи, наводећи да људима треба оставити слободу да ли желе о нечему да се изјасне.
Посланик СДА у Народној скупштини Републике Српске Рамиз Салкић није против пописа становништва, али без националних, вјерских и језичких одредница, јер сматра да још није завршен процес повратка.
Директор Завода за статистику Републике Српске Радмила Чичковић сматра да је за мултиетничке земље, као што је БиХ, значајно да се зна какво је стање етничких група у друштву.
Она је рекла да је овај завод спреман да обави попис у Српској, ако не буде договора на нивоу БиХ.
Замјеник директора Агенције за статистику БиХ Славка Поповић рекла је да је све спремно да се, у случају усвајања закона о попису становништва, на прољеће обави пробни попис да би се извршиле потребне корекције за попис који би се десио 1. априла 2011. године.
Према њеним ријечима, прелиминарни прорачни предвиђају да ће попис коштати око 42 милиона КМ.