Društvo

Конференција ТИ: Цензура и аутоцензура

БАЊА ЛУКА - Транспаренси Интернешнел Босне и Херцеговине (ТИ БиХ) и фондација Фридрих Еберт (ФЕС) одржали су јуче конференцију под називом "Како извјештавати о корупцији?", чији је основни циљ, прије свега, било подизање свијести самим новинарима о важности примјене принципа истраживачког новинарства како би били спремнији за изазове извјештавања о корупцији и корупцијским аферама.


Повод за Конференцију је забрињавајуће стање у Босни и Херцеговини, гдје су новинари који извјештавају о корупцијским аферама изложени нападима и притисцима, чак и од стране самих представника власти у БиХ, што је довело до појаве аутонцензуре унутар самих медија.

Панелисти конференције су били новинари који су се својим интегритетом истакли међу конкуренцијом, и који су кроз свој рад успјешно извјештавали о корупцији, па су пренијели своја искуства, осврћући се на наведене околности, како на политичкој сцени, тако и у друштву уопште, и дајући препоруке како би се ситуација у БиХ, и у региону, када је о извјештавању о корупцији ријеч, могла промијенити.

Присутнима су се обратити Бакир Хаџиомеровић, уредник магазина „60 минута", Бранкица Станковић, уредница емисије „Инсајдер" на телевизији Б92, те Марија Милић, уредница Еуро Блица, као и Наташа Тешановић, директор Алтернативне телвизије, те Дамир Миљевић, економски аналитичар, и говорили су о томе на који начин су савладали препреке и стекли углед указујући на корупцију, те на који начин су се борили са притисцима.

Конференцију је отворио Срђан Благовчанин, извршни директор ТИ БиХ, који је увео учеснике у тему корупције говоривши о улози медија у препознавању ове појаве у друштву, те укратко анализирајући стање медија у БиХ када је у питању извјештавање о корупцији.

Бакир Хаџиомеровић, уредник магазина „60 минута", говорио је о цензури медија, осликавајући политичку ситуацију у којој дјелују медији, која је према његовим ријечима изразито непријатељски настројена према онима који указују на корупцију и коруптивне радње, наводивши случајеве у којима су медији уцјењивани, те у којима су новинарима и медијима изражаване отворене пријетње.

На Конференцији је говорила и Бранкица Станковић, уредница магазина „Инсајдер" на телевизији Б92, која се осврнула на ситуацију у Србији и стање медијских слобода у региону, као и на посљедице новог закона о информисању. Станковић је, између осталог, нагласила и одговорност самих новинара да, као глас јавности, врше притисак на власт и правосуђе да се конкретним мјерама обрачунају са корупцијом.

На Конференцији су били присутни многи новинари, представници медијских кућа из цијеле БиХ, који су имали прилику расправљати и о самом угледу медија и новинара у БиХ данас.

Конференцији је присуствовао и уредник Фронтал.РС, Дани(ј)ел Симић, а дио атмосфере са овог догађаја можете видјети у фото галерији на нашем порталу, под именом "Ко се бори против корупције?".

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog