Politika
Укидање ентитетског гласања би довело до дубоке кризе
БАЊА ЛУКА - Некадашњи специјалиста америчке тајне службе ЦИА и професор Универзитета за националну одбрану САД Стивен Мајер изјавио је да би укидање ентитетског гласања и евентуално укидање ентитета у БиХ довело до тренутне и дубоке кризе, која би готово сигурно била узрок распада БиХ.
"Нарочито РС неће никада пристати на губитак ентитетских права, а томе би се енергичније супротставили и Хрвати. Уколико се ускоро проведе уставна реформа у БиХ, ово питање ће испливати на површину, и оно би могло убрзати распад БиХ", рекао је Мајер.
Мајер је рекао да је једино трајно рјешење за дугорочну стабилност у БиХ уколико би три етничке заједнице, можда путем референдума, дале до знања да желе да живе у заједничкој држави, али то се, како је оцијенио, готово сигурно неће догодити.
"Превише је великих проблема, а премало жеље и воље да се они заједнички ријеше. Стварна моћ у БиХ је у рукама три етничке заједнице, и то још од потписивања Дејтонског споразума 1995. године. Све што се дешава данас води у правцу сепарације, а не унификације", рекао је Мајер.
Он је нагласио да чињеница да су Канцеларије високог представника и "бонска овлашћења" још на снази значи да је међународна заједница доживјела потпуни неуспјех у покушају да БиХ начини државом.
Мајер је оцијенио да је суверенитет на државном нивоу фикција и да постоји само на папиру и у главама међународних представника.
"Истински суверенитет је у рукама три етничке заједнице, јер је у њиховим рукама легитимитет, ауторитет и моћ, што је основа сваког суверенитета", рекао је Мајер.
Одговарајући на питањер због чега међународна заједница избјегава да призна реалност у БиХ и покушава да направи централизаовану државу на штету Срба и Хрвата, Мајер је рекао да је међународна заједница укопана на једном мјесту и да се њена политика према БиХ заснива на инерцији.
Он је оцијенио да спољна моћ у БиХ није уопште у рукама међународне заједнице, већ у рукама неколико држава које су саме себе прогласиле "спаситељима" и које настављају да подржавају ОХР, јер нису задовољне "напретком земље".
"Међународна заједница је у ствари само мала група држава - САД и неколико европских земаља, прије свега Велика Британија, Француска, Њемачка. Оне се и даље надају да ће БиХ постати одржива и стабилна држава. Међутим, не постоји логичан разлог за такве претпоставке јер БиХ иде другим путем. Неки од западних лидера то знају, а не желе да признају - тешко је, нарочито за САД, признати да је почињена грешка", рекао је Мајер.
Он је навео да су бонска овлашћења високог представника у БиХ само средство помоћу ког политичари међународне заједнице настоје да приморају БиХ да се понаша према њиховим правилима.
"`Владавину закона` и `правду` међународни политичари представљају онако како они желе. Представници међународне заједнице, који желе да управљају БиХ, одређују шта је то правда и владавина закона. Колико год то може звучати лицемјерно, морамо имати на уму да су они изнад закона, јер га сами одређују. Ако желе да примијене неки закон они ће то и урадити, а ако не желе, то се неће догодити", рекао је Мајер.
Он је истакао да БиХ није међу приоритетима Бијеле куће и да је америчка администрација за сада искључила могућност именовања специјалног изасланика за Балкан.