Politika
Бразил брани Космет, жели и сарадњу са Србијом
БЕОГРАД - Амбасадор Бразила у Србији Данте Коељо де Лима изјавио је да Бразил подржава Србију по питању Космета и изразио жељу за даљим јачањем билатералних, посебно економских односа двије земље.
„Бразил и Србија историјски имају добре односе, међу нама нема отворених питања. Ми добро сарађујемо и на билатералном и на мултилатералном плану", рекао је амбасадор у интервјуу националној агенцији.
Он је подсјетио да Бразил није признао Косово и да је подржао Србију током дискусија које су у УН вођене о питању статуса јужне српске покрајине.
„Ми смо подржали Резолуцију 1244 по којој је Косово дио Србије, као и иницијативу Србије да се затражи мишљење Међународног суда правде о легалности једнострано проглашене независности Косова", додао је бразилски диполомата.
Он је у петак званично обавијестио Владу Србије да је Бразил одлучио да по подношењу писменог поднеска учествује и у усменој расправи о овом питању пред Међународним судом правде.
Амбасадор, чија земља у понедељак 7. септембра обиљежава Дан независности, каже да је Бразил прешао дуг пут од 1822. године када је стекао независност од Португала.
Данас је у веома доброј економској позицији и има све јачи утицај на глобалном плану.
„Актуелна економска криза је и нас погодила, али смо је дочекали спремни захваљујћи добрим основама и макроекономској стабилности. Ми смо били међу посљедњима који су осјетили кризу и бићемо међу првима који ће из ње изаћи". рекао је он.
Коељо, међутим, сматра да Србија и Бразил нису довољно искористили потенцијал за економску сарадњу и да има простора да се она унаприједи.
„Трговинска размјена између наше двије земље износила је прошле године 145 милиона долара. Од тога 95 одсто био извоз Бразила у Србију. Ми бисмо жељели да се та неравнотежа поправи", рекао је бразилски дипломата.
У том погледу је, према његовој оцјени, кључна размјена привредних делегација о чему је било ријечи током прошлогодишње посјете шефа дипломатије Србије Вука Јеремића Бразилу.
Коељо потенцијал види у извозу пољопривредних машина и пољопривредних производа, посебно воћа из Србије у Бразил.
Када је ријеч о политичком утицају, Коељо сматра да је Бразил данас важан играч чији се глас с пажњом слуша у Јужној Америци али и на свјетској сцени.
БРИК, група коју чине земље у економској експанзији - Бразил, Русија, Индија и Кина - је послије самита у Јекатеринбургу у јуну ове године добила и политичку димензију, подсјетио је он.
„Захваљујћи координацији коју имамо моћи ћемо да утичемо на одлуке о питањима о којима су до сада одлучивале организације попут Г-8", оцијенио је амбасадор.
Бразил се поред тога заједно за Јапаном, Индијом и Њемачком залаже за реформу Уједињених нација и у томе, према ријечима амбасадора, има подршку и Генералног секретара УН.