Politika

Селмо Цикотић: Караџићу, само реци шта ти треба

Министар одбране БиХ Селмо Цикотић рекао је да бивши предсједник Републике Српске, Радован Караџић, неће бити изузетак у односу на остале хашке оптуженике и да ће му све што буде тражио од надлежних органа БиХ бити достављено, у складу са важећом процедуром.


Цикотић је рекао да је ово министарство наслиједило ратни архив Армије Републике БиХ, те да с те стране неће бити препрека да буде удовољено Караџићевом захтјеву.

Замјеник министра иностраних послова БиХ Ана Тришић-Бабић истакла је да БиХ мора одговорити на захтјев Хашког трибунала и доставити све оно што се од ње тражи, а у противном, појаснила је она, представници Хашког трибунала сами ће доћи по оно што им треба.

Она је напоменула да је сарадња са Хашким трибуналом обавеза и један од услова за напредак БиХ на путу европских интерграција.

Министар цивилних полсова БиХ Средоје Новић сложио се са мишљењем Тришићеве и подсјетио да Хаг редовно информише и Савјет безбједности УН о сарадњи са појединим земљама.

Што се тиче РС, вршилац дужности директора Центра за истраживање ратних злочина Јанко Велимировић рекао је да су њени органи мање-више испунили своју обавезу и доставили материјал који би могао да буде од користи тиму одбране Караџића.

Велимировић је појаснио да је достављено све што је Центар имао на располагању, истичући да се већина потребне и тражене документације не налази се у Српској, већ у федералним и заједничким органима.

"Ријеч је о архивском материјалу Армије РБиХ, а добар дио важне документације посједовала је и некадашња Комисија за тражење несталих ФБиХ", појаснио је Велимировић.

Он је изразио незадовољство понашањем одређених људи из те комисије, који својевремено нису жељели да удовоље захтјеву Комисије за утврђивање истине о дешавањима у Сребреници у јулу 1995. године и доставе документацију и свједочанства о тим догађањима.

Велимировић је подсјетио да тадашњи први човјек Комисије Амор Машовић никада није одговорио ни на један захтјев републичких власти.

Хашки трибунал је крајем ове седмице позвао власти БиХ да до 30. септембра Караџићу доставе материјале о наоружавању Армије РБиХ у Жепи и Сребреници у вријеме ембарга УН.

Караџић је тај захтјев упутио Сарајеву још у јуну, али до данас није добио повратну информацију, тако да се укључило Судско вијеће, којем надлежни органи БиХ треба да одговоре у року од 20 радних дана.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog