Politika

Додик о Уставу БиХ: РС није за велике промјене, нити су оне могуће

БАЊА ЛУКА - Предсједник Владе Републике Српске Милорад Додик рекао је данас да Српска није за драматичне промјене Устава БиХ, нити су оне могуће.


"Није могуће успоставити владу у БиХ, него ће остати Савјет министара и нису могуће промјене у вези ентитетског гласања за које многи у БиХ желе да буду суштина уставне реформе" , изјавио је Додик након састанка са члановима Мониторинг мисије Парлмаентарне скупштине Савјета Европе у Бањој Луци.

Према његовим ријечима, промјене су могуће у дијелу који се односи на домен људских права, што је и навела Венецијанска комисија као основи проблем несагласности Устава БиХ са европском праксом.

"Тај дио Устава БиХ треба бити углађен у дијеловима и на начин како то предвиђају најважније међународне конвенције. То је питање избора члана Предсједништва, без структуралних промјена његових надлежности и евентуално да се од Предсједништва изузму и Савјету министара врате нека ранија овлашћења, попут усвајања буџета", појаснио је Додик.

Он је додао да РС може пристати на то да досадашња ротација чланова Предсједништва умјесто сваких осам мјесеци буде сваких 16 мјесеци, тако да би један члан током мандата једном био предсједавајући.

"Начин рада, одлучивања и избор Предсједништва остао би као и до сада, али би се национални ексклузивитет избора на појединим подручјима елиминисао и умјесто одређења у уставу да се из ФБиХ бира Бошњак и Хрват, а из РС Србин, да се напише да се бира један из РС и два из ФБиХ, чиме би се отклонила могућност дискриминације у погледу избора", поновио је Додик ранији став.

Он је оставио као могућност и повећања броја посланика Представничког дома БиХ, чиме би за РС била завршена ова фаза уставних реформи.

Додик је подсјетио да је БиХ остало да испуни пет постпријемних обавеза за чланство у Савјету Европе, додавши да је једна од њи именовање одређених представника у инистуције и комисије Савјета Европе, што РС подржава.

Чињеница је, рекао је он, да РС није донијела закон о укидању Омбудмана РС, без обзира на то што је донесен закон о успостављању ове инситуције на нивоу БиХ.

"То је била пракса која је доводила до тога да се готово све институције полако централизују на нивоу БиХ и да смо ушли у један период када у РС постоји мишљење да све треба дефинисати, али остаје обавеза да се питање Омбудсмана РС ријеши, што ћемо ми и даље покушавати да урадимо", закључио је Додик и подсјетио да је то и обавеза везана за безвизни режим.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog