Republika Srpska
РС: 70 милона КМ од продаје струје иностраном тржишту
БАЊА ЛУКА - Приходи од продаје електричне енергије из Републике Српске на иностраном тржишту прошле године износили су 69,95 милиона КМ и већи су за 30 одсто него 2007. године, наводи се у Информацији о стању у сектору прерађивачке индустрије, енергетике и рударства за 2008. годину коју је данас усвојила Влада РС.
У сектору металне и електро-индустрије остварена је добит од 72 милиона КМ, што је за 56,31 одсто више него 2007. године, а у дрвном сектору добит је у односу на 2007. годину мања за 23 одсто, рекла је новинарима службеник за односе с јавношћу Министарства индустрије, енергетике и рударства РС Александра Вукашиновић.
Према њеним ријечима, у хемијској индустрији у 2008. години добит је у односу на 2007. годину већа за 96 одсто, у графичкој мања за 11 одсто, а у сектору текстилне индустрије већа је а 13,35 одсто.
Вукашиновићева је истакла да су предузећа гасне привреде остварила добит од 109.655 КМ, додавши да је просјечно остварена цијена електричне енергије 11,65 фенинга по киловат-часу.
У Информацији о стању у сектору прерађивачке индустрије, енергетике и рударства у прошлој години предлаже се да се у Буџету РС обезбиједи већи износ средстава за суфинасирање подстицаја извозно оријентисаних предузећа и обезбјеђивање ИСО стандарада и ''Це'' знака.
У овој информацији се, осим већ предузетих мјера у прерађивачкој индустрији, предлаже да се произвођачима омогући откуп потраживања из средстава Инвестиционо-развојне банке РС, затим јачање инспекцијске контроле квалитета робе из увоза, те оснивање центра за дизајн и истраживање за области дрвне, текстилне и индустрије коже и обуће.
У сектору енергетике намјерава се наставити са унапређењем нафтне индустрије, те подстицати страни и домаћи инвеститори да улажу нове развојне пројекте, а у области рударства наставити са усклађивањем домаћих прописа са прописима ЕУ те унапређењем пословања, наводи се у Информацији.
Вукашиновићева је рекла да Министарство за сада нема информацију о евентуалном поскупљењу електричне енергије у РС.
''Евидентно је да ако желите улагати у енергетски сектор морате обезбиједити одговарајуће изворе финансирања. Сви захтјеви за повећање цијена електричне енергије иду ка Регулаторној комисији, која на основу анализа утврђује оправданост тих захтјева'', рекла је Вукашиновићева.