Vijesti
Svako preglasavanje u zajedničkim institucijama neprihvatljivo
Iz Republike Srpske stižu poruke podrške srpskom članu Predsjedništva BiH Željki Cvijanović, povodom najave pokretanja vitalnog entitetskog interesa, nakon što je preglasana na sjednici Predsjedništva BiH.
Predsjednik Narodne partije Srpske Darko Banjac izjavio je da će u Narodnoj skupštini podržati srpskog člana Predsjedništva BiH i da očekuje da će na isti način postupiti i sve ostale političke partije iz Srpske u Parlamentu Republike Srpske.
- Ukoliko neko želi preglasavanje u BiH, onda takva državna zajednica neće moći opstati na ovom području, jer je Dejtonskim mirovnim sporazumom i Ustavom BiH definisana zaštita entiteta. Državnost BiH proističe iz entiteta koji su sastavni dio državne zajednice, bez kojih nema BiH - pojasnio je Banjac.
On je naveo da bošnjački i hrvatski članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić odavno krše Ustav BiH i Dejtonski mirovni sporazum prateći savjete pojedinih ambasada i ambasadora koji su ovdje gosti.
Poslanik SNSD-a u NSRS Srđan Mazalica rekao je da bi oni koji podržavaju dejtonski Ustav, prava i nadležnosti Srpske i protive se stranom intervencionizmu i kolonijalnom statusu BiH trebali bez razmišljanja da podrže veto srpskog člana Predsjedništva BiH.
- Vjerujem da smo svi saglasni da na temeljne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH "atakuju", to jest napadaju, upravo predstavnici partija iz kojih dolaze Komšić, Bećirović, a onda i pojedine zapadne ambasade, Ustavni sud BiH i na kraju Kristijan Šmit. Pozivanjem da navodni visoki predstavnik, koji nema potvrdu Savjeta bezbjednosti UN, reaguje, ovi zaključci predstavljaju negiranje suvereniteta i svjesno podržavanje kolonijalnog statusa zemlje - poručio je Mazalica.
On je podsjetio da je na prošloj posebnoj sjednici Narodne skupštine Srpske na kojoj se odlučivalo o podršci vetu srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, opozicija glasala "za".
Šef Kluba poslanika Demosa u NSRS Spomenka Stevanović rekla je Srni da će ta stranka i ovaj put u Parlamentu Srpske podržati zahtjev srpskog člana Predsjedništva BiH za zaštitu vitalnog entitetskog interesa, dodajući da bi i ostala pitanja od interesa za Republiku Srpsku trebala da objedine stranke sa sjedništem u Srpskoj.
- Svojim dosadašnjim radom opravdala je svoj izbor, ali Narodna skupština mora dodatno da osnaži njenu ulogu i funkciju u Predsjedništvu BiH jer je Narodna skupština ta koja treba da bude bedem u odbrani Republike Srpske - istakla je Stevanovićeva.
Ona je dodala da bi i ostala aktuelna pitanja, kao što su pitanje imovine, Ustavnog suda BiH, nelegitimnog imenovanja i djelovanja Kristijana Šmita, te optužnice protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika trebalo da ujedine sve stranke sa sjedištem u Republici Srpskoj.
Predsjednik Partije demokratskog progresa Branislav Borenović izjavio je da je svako preglasavanje u zajedničkim institucijama neprihvatljivo i štetno za BiH i da jedino usaglašena rješenja mogu biti efikasna.
- Vidjećemo šta to donosi u narednom periodu. Svi političari u ovoj zemlji treba da shvate da je jedina istinska vrijednost kompromis, konsenzus i dogovor u skladu sa ustavnim uređenjem u kojem tri konstitutivna naroda, Republika Srpska i Federacija BiH imaju svoju ustavnu ulogu - rekao je Borenović.
On je ocijenio da je sve to odraz stanja u kojem se nalazi BiH i da ovakva preglsavanja dovode do dnevnopolitičkog populizma, ali i anarhije.
Predsjednik SDS-a Milan Miličević izjavio je Srni da će Predsjedništvo ove stranke podržati veto Cvijanovićeva, ukoliko bude procijenjeno da je to neophodno.
- Mi nemamo s tim problem. Već smo jednom podržali veto kada smo procijenili da je ugrožen vitalni entitetski interes i sa te strane nećemo praviti problem. To ćemo raspraviti na Predsjedništvu stranke i vidjeti u kom pravcu ići - rekao je Miličević.
On je istakao da je u toku sa dešavanjima sa sjednice Predsjedništva BiH i da će procjena o podršci biti donesena na osnovu sagledavanja sadržaja prijedloga odluke.
Cvijanovićeva je preglasana u vezi sa prijedlogom zaključka povodom, kako je navedeno, eskalacije napada organa Republike Srpske na temeljne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma i ugrožavanja ustavnopravnog poretka BiH.
Izvor: rtrs.tv