Vijesti

Komšić i Bećirović se obrušili na Tužilaštvo BiH zbog optužnice za zločin nad Srbima

Bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović povodom podizanja optužnice protiv Ahmeta Sejdića, Ferida Buljubašića i drugih jedanaest pripadnika takozvane Armije RBiH zbog zločina nad Srbima, pozvao je Tužilaštvo BiH da „djeluje zakonito, nezavisno i profesionalno“.

-Tužilaštvo BiH ne smije biti alat u rukama onih koji žele razoriti državu Bosnu i Hercegovinu – naveo je Bećirović.

Dodao je da „Tužilaštvo BiH hitno mora zaustaviti brutalni udar na ustavni poredak zemlje“.

- Nalazimo se u najtežoj situaciji od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, a Tužilaštvo BiH ne poduzima konkretne korake s ciljem procesuiranja rušitelja ustavnog poretka države BiH. Zašto do danas niko nije procesuiran? Umjesto da budu procesuirani oni koji ruše državu, Tužilaštvo BiH proganja heroje odbrane Goražda - istakao je Bećirović.

Izrazivši nezadovoljstvo kako je naveo selektivnim pristupom Tužilaštva BiH u procesu podizanja optužnica protiv lica osumnjičenih za počinjenje ratnih zločina, Bećirović je naveo da je uvreda „za sve građane ove zemlje odluka Tužilaštva BiH da podigne optužnicu protiv onih koji su branili civile i djecu“.

-Tužilaštvo BiH podizanjem optužnica protiv branitelja koji su legalno branili međunarodno priznatu državu Republiku Bosnu i Hercegovinu, direktno i (ne)svjesno revizionistički utiče na karakter rata u BiH. Postupci Tužilaštva BiH usmjereni protiv onih koji su se, u skladu sa međunarodnim i nacionalnim pravom, branili, suprotni su i ljudskoj i pravničkoj logici – naveo je Bećirović.

Povodom podizanja ove optužnice juče se oglasio i hrvatski član Predsjedništva BiH i predsjednik DF-a Željko Komšić.
 
-Očito je da se radi o još jednom osmišljenom pokušaju promjene karaktera rata u BiH i to kroz proizvodnju statističkih elemenata kroz kojih se nastoji u što većoj mjeri izjednačiti žrtve sa ratnim zločincima - smatra Komšić

On smatra da je u ovom slučaju „jasno da se kroz podizanje optužnice protiv 13 osoba želi obezbjediti što dugotrajniji sudski postupak, koji bi se u tom dužem vremenskom periodu koristio kao politički alat pogodan za one političke aktere koji ulažu značajne napore na negiranju genocida i ratnih zločina u BiH“.

-Ono što posebno zabrinjava je stavljanje Tužilaštva BiH i Milanka Kajganića, glavnog tužitelja u političku funkciju onih u Bosni i Hercegovini, kao i onih izvan nje, da se na vještački način pokuša prikazati drugačiji karakter rata u BiH - ističe Komšić.

Istakao je da bi, „kako bi Kajganić zaštitio integritet i nepristranost Tužilaštva BiH, bilo jako korisno da odgovori na pitanja zašto nisu podignute optužnice protiv direktnih izvršilaca genocida u Srebrenici, jer Tužilaštvo BiH mora procesuirati sve direktne izvršioce, učesnike u masovnim likvidacijama, protjerivanju lokalnog stanovništva i organizaciji primarnih, sekundarnih i tercijarnih masovnih grobnica u cilju prikrivanja izvršenja ratnog zločina genocida”.

Komšić je dodao da bi „bilo dobro da Kajganić počne dizati optužnice protiv lica koja su vršila granatiranje građana Sarajeva“.

-Ukoliko Kajganić ne počne raditi svoj posao nosiće breme zaštitnika počinilaca svih najstrašnijih zločina. Bez obzira na to  što je tužilac Kajganić preferencija jedinog dijela međunarodne zajednice, on bi trebao napokon početi raditi svoj tužilački posao - zaključuje Komšić.

Zločin

Tužilaštvo BiH saopštilo je prije tri dana da je podignuta optužnica protiv 13 nekadašnjih komandanata i pripadnika takozvane Armije BiH, koje terete za ratne zločine nad žrtvama srpske nacionalnosti u mjestu Jošanica kod Foče u decembru 1992.

U fočanskom selu 1992. godine, navodi on, pripadnici takozvane Armije BiH na najmonstruozniji način ubili su 56 civila na kućnom pragu i to na veliki pravoslavni praznik Nikoljdan.

Iz Tužilaštva BiH saopšteno je da je podignuta optužnica protiv 13 nekadašnjih komandanata i pripadnika takozvane Armije BiH za zločin u Jošanici.

Optuženi Ahmet Sejdić i Ferid Buljubašić kao komandanti dodatno se terete za zločine u selima u Višegradu i Čajniču 1992. i 1993. godine.

Pored Sejdića i Buljubašića optuženi za zločine nad Srbima u Jošanici su i Rašid Sobo, Šefko Glušac, Zakir Jamak, Bahrudin Muhić, Adem Fehrić, Mustafa Poljo, Enver Kustura, Muhamed Liska, Sakib Čakar, Izet Sejdić i Munir Nalo.

 

Izvor: glassrpske.com 
Foto: n1info.ba 
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog