Vijesti

У Приједору обиљежен Дан сјећања на убијене и протјеране Србе у "Олуји" (ВИДЕО)

Уз присуство великог броја грађана, Република Српска и Србија заједнички су у Приједору обиљежиле Дан сјећања на све страдале и прогнане Србе у погрому "Олуја", хрватској војно-полицијској акцији 1995. године.

Централно обиљежавање Дана сјећања први пут одржано је у Републици Српској.

Обиљежавању су присуствовали Његова светост патријарх српски Порфирије, предсједници Републике Српске и Србије Милорад Додик и Александар Вучић, премијер Српске Радован Вишковић, српски члан Предсједништва БиХ Жељке Цвијановић и други званичници Српске и Србије.

Патријарх Порфирије је у обраћању окупљенима рекао да је мир највиша вриједност, услов без којег нема истинског људског достојанства, позивајући све, прије свега, вјерске лидере, да се чува и изграђује мир међу љидима и народима.

Предсједник Српске истакао је да је "Олуја" била удружени злочиначки подухват САД и Хрватске која је једва дочекала да етнички очисти овај простор од Срба.

Предсједник Србије рекао је да је хрватска акција "Олуја" злочин етничког чишћења, иако то у Европи не желе да кажу.

Вучић је поручио да ће Србија увијек бити уз народ Републике Српске.

Обиљежавање 28 година од овог великог српског страдања и највећег етничког чишћења у Европи након Другог свјетског рата организовали су одбори влада Републике Српске и Србије за његовање традиције ослободилачких ратова.

Погром Срба у "Олуји" почео је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО-а на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.

Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.

Према подацима Веритаса, током "Олује" протјерано је више од 220.000 крајишких Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.869 погинулих и несталих Срба, од којих 1.220 цивила.

Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године "Олују" оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је та операција имала све карактеристике геноцида.

Подсјећамо, предсједници Српске и Србије данас су положили вијенце на спомен-обиљежје и будући комплекс са спомен-капелом српским избјеглицама убијеним на Петровачкој цести у селу Јањила код Босанског Петровца.


Извор: rtrs.tv
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog