Vijesti

Грмуша: Незабиљежено је у правној пракси демократских правних држава да се измјене изборног закона доносе док изборни процес траје

Потпуно сам сагласан са свим правним аргументима судија који сматрају да је Кристијан Шмит противправно донио одлуку о измјенама Изборног закона БиХ, написао је Милко Грмуша на свом Фејсбук профилу.

"Суштина њихових примједби је идентична мојим раније изнесеним тврдњама: незабиљежено је у правној пракси демократских правних држава да се измјене изборног закона доносе док изборни процес траје. Шмитово правно насиље ће дефинитивно ући у историју правно-политичког бешчашћа које ће свуда и увијек бити примјер како не треба мијењати изборне регуле," каже Грмуша.

Грмуша у наставку свог статуса каже да "троје судија, које су издвојиле мишљење и биле против Шмитове одлуке, ипак су прећутали кључни аргумент против Шмитове одлуке: он није високи представник јер није именован на правно прописан начин, а чак и да јесте-нема право да доноси законе."

"Шта је важно да људи знају: од троје судија који су били против Шмитове одлуке, двоје су странци, а један је Бошњак. Нису смјели да јасно нагласе да Шмит није високи представник, а и да високи представници немају право да намећу законе-само зато јер би оголили правно насиље свих високих представника од 1996. године до данас, примарно према Републици Српској. Због тога су саучесници у овом Шмитовом правном насиљу. Право је право, има да се примјењује неселективно и без политичких конотација, иначе се претвара у највећу могућу друштвену мимикрију која скрива своје полтронство спрам огољене силе."

- Подједнако је важно да људи знају да су српски и хрватски судија подржали Шмитово правно насиље у овом случају. Они су такође саучесници, не само у Шмитовој противправној работи у овом случају, него и у свим претходним противправним одлукама високих представника које су донесене и против интереса народа којима припадају. Они су просто овом одлуком легитимисали правна насиља високих представника, и то зато јер им су тако намигнули они који су их бирали из редова српске и хрватске власти.

И ту долазимо до суштине политичке биједе свих у БиХ: скоро сви се савијају и пужу пред странцима кад им је то политички опортуно. Данас политички хрватски мејнстрим подржава Шмита јер им његове одлуке иду у прилог, а може им се сутра десити да неке његове нове одлуке буду против њихових интереса. Тад неће имати легитимитет да се буне. Баш као што ни бошњачки политички мејнстрим данас нема легитимитет ни да зуцне против Шмита, јер су га дочекали као Титу кад је долазио у БиХ-само зато јер су сматрали да ће да им испуњава жеље, додаје Милко.

И власти у Републици Српској требају да се поклопе, јер ево-нису странци у Уставном суду БиХ сад подржали противправно насиље ОХР-а, него судије Срби и Хрвати. Тачка.

Грмуша каже да његов став остаје исти: "странци немају право да се мијешају у унутрашње политичке и правне односе у БиХ, требају да напусте све наше институције и ми сами морамо да суверено доносимо одлуке о себи. То је једини начин да ово престане да буде јадна колонија и да коначно кренемо ка владавини права, поштовању устава и правосуђу које не зависи од политичких утицаја било које врсте."

 

Повезана вијест: Pročitajte zbog čega je troje sudija bilo protiv Schmidtovih izmjena zakona na dan izbora 

 

Фронтал

Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog