Svijet

EU parlament osudio djelovanje Srpske pravoslavne crkve na Balkanu

Evropski parlament kasno sinoć većinom glasova usvojio je rezoluciju kojom se između ostalog osuđuje i djelovanje (Srpske) pravoslavne crkve u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, sa naglaskom na entitet Republika Srpska.

Valja istaći da je primarna meta rezolucije zapravo Rusija, jer se oštro osuđuju “napori Kremlja da instrumentalizuje manjine u članicama EU primjenom takozvane politike sunarodnika, posebno u baltičkim i državama istočnog susjedstva, kao dio geopolitičke strategije Putinovog režima”.

Namjera je, kako se navodi, podjela društva u EU, uz primjenu koncepta „ruskog svijeta“, koji ima za cilj da „opravda ekspanzionističke akcije Kremlja”.

U rezoluciji se takođe primjećuje kako Rusija širi svoj uticaj kroz SPC u pomenutim balkanskim zemljama, Gruziji i u određenoj mjeri Ukrajini. Navodi se kako je ovaj uticaj korišten za širenje antievropskih osjećanja, podsticanje sukoba među lokalnim stanovništvom i pristrasno predstavljanje istorije.

„Evropski parlament je zabrinut zbog pokušaja Pravoslavne crkve u zemljama kao što su Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina, a posebno u njenom entitetu Republici Srpskoj, da promovišu Rusiju kao zaštitnicu tradicionalnih porodičnih vrijednosti i učvršćuje odnose između države i crkve“, stoji u Rezoluciji o spoljnom uplitanju u sve demokratske procese u EU, čiji je podnosilac Sandra Kalniete iz Letonije, članica evropskih narodnjaka.



U njoj se osuđuju napori Rusije da koristi etničke tenzije na Zapadnom Balkanu kako bi raspirivala sukobe među zajednicama, što bi dovelo do destabilizacije regiona.

Kao zabrinjavajuća je označena pomoć koju su Mađarska i Srbija pružile Kini i Rusiji u širenju njihovog geopolitičkog uticaja.

Ukazujući na ruski uticaj u pravoslavnim crkvama, evropski poslanici pozivaju Evropsku komisiju da u slučaju dokaza, preduzme mjere, između ostalog uskraćivanjem finansijskih sredstava ili oduzimanjem licenci.

Među 25 potpisnika ovog dokumenta nalaze se i predstvnici EU za Balkan – Vladimir Bilčik i Viola fon Kramon.

 

Frontal

Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog