Vijesti
Влада Српске утврдила Приједлог закона о заштити језика српског народа и ћириличког писма
Влада Републике Српске утврдила је данас у Бањалуци по хитном поступку Приједлог закона о заштити, очувању и употреби језика српског народа и ћириличког писма којим се уређују систем заштите, очувања и начин коришћења језика српског народа и ћириличког писма у Републици Српској као нематеријалног културног насљеђа, односно културног добра од изузетног значаја.
Законским одредбама уређен је систем заштите и очувања језика српског народа и ћириличког писма, као и обавеза да се приликом коришћења у правном промету користи стандардизован облик језика српског народа и ћириличког писма, саопштено је из Бироа за односе с јавношћу Владе Републике Српске.
Дефинисан је начин друштвене бриге о заштити и очувању језика српског народа и ћириличког писма, те утврђен Савјет за стандардизацију језика српског народа и ћириличког писма, као и управни и инспекцијски надзор.
Доношење овог закона осигурава заштиту и очување језика српског народа и ћириличког писма као нематеријалног културног насљеђа и осигурава преношење будућим генерацијама у изворном облику, а такође осигурава ширење сазнања о вриједностима и значају језика српског народа и ћириличког писма.
Такође подстиче се правилно изражавање, познавање и правилна употреба језика српског народа и ћириличког писма.
Влада Републике Српске утврдила је Нацрт закона о музејској дјелатности, с циљем побољшања и унапређивања постојећег нормативног оквира музејске дјелатности.
Повод за доношење Закона јесте тежња да се постојећа нормативна рјешења у области музејске дјелатности усагласе са међународним и европским стандардима у овој области, посебно са новим информационим окружењем које је знатно измијењено у односу на период када је донесен претходни закон.
Такође, један од веома важних разлога за доношење Закона јесте и потреба да јасније дефинише поступак утврђивања мјера заштите и чувања музејске грађе, као и поступак спровођења дигитализације музејске грађе, музејске документације и регистрованих елемената нематеријалног културног насљеђа.
Влада Републике Српске утврдила је Нацрт закона о образовању одраслих којим се уређује организација и структура образовања одраслих, као и друга питања од значаја за образовање одраслих, као дио јединственог образовног система Српске којим се обезбјеђују образовање, усавршавање и оспособљавање одраслих лица.
Утврђен Нацрт закона о обновљивим изворима енергије
Влада Републике Српске утврдила је данас Нацрт закона о обновљивим изворима енергије којим се уређује област планирања и подстицања производње и потрошње електричне енергије у постројењима која користе обновљиве изворе енергије.
Законским рјешењем се утврђују систем подстицаја и мјере подстицања за произведену електричну енергију из обновљивих извора, институционално спровођење система подстицаја, уређују питања изградње постројења за производњу електричне енергије из обновљивих извора и друго.
Законом је извршена подјела постројења на мала и велика и с тим у вези утврђене врсте подстицаја које могу остварити, саопштено је из Бироа Владе Српске за односе с јавношћу.
У саопштењу се наводи да систем подстицаја дефинисан важећим Законом о обновљивим изворима и ефикасној когенерацији није дао задовољавајуће резултате у свим земљама у погледу повећања учешћа обновљивих извора у укупној финалној потрошњи, а узрокује стално повећање накнада за крајње потрошаче.
С тим у вези дошло је до промјене законодавства ЕУ и усвајања нове Директиве Европског парламента и Савјета 2018/2001/ЕС о промовисању употребе енергије из обновљивих извора енергије.
Нова Директива предвиђа реформу система подстицаја на начин да подстицајне мјере морају бити економичније, односно требају бити засноване на тржишним принципима.
Циљ је да се ограничи, односно смањи раст накнаде за подстицање обновљивих извора енергије с једне стране, а да се с друге стране олакша развој пројеката који користе обновљиве изворе енергије увођењем транспарентнијег механизма за расподјелу подстицаја.
Влада Републике Српске усвојила је на данашњој сједници Информацију о покретању процедура за адаптацију простора у саставу Клинике за дјечије болести Универзитетског клиничког центра Републике Српске с циљем отварања прве Банке хуманог млијека у Републици Српској и одвајања поликлиничког од стационарног дијела Клинике за дјечије болести.
Реализација овог пројекта подразумијева формирање прве Банке хуманог млијека у Републици Српској у оквиру Клинике за дјечије болести, као и формирање поликлиничког дијела, односно специјалистичких амбуланти Клинике за дјечије болести ради унапређења њеног рада и пружања услуга за дјецу.
Извор: срна
Фото: RSE