Region
Девојчица из избегличке колоне сценаристкиња Даре из Јасеновца
„Градација бола не постоји. Постоји бол и непребол. Све оно што ја знам о Јасеновцу, а не мислим да знам довољно без обзира колико сам се спремала, јер немогуће је знати све о тим ужасима, то је непребол, каже Наташа Дракулић.
„У августу 1995. године након Олује коју сам преживела са 16 година, ова земља је мени дала држављанство, дала ми шансу да се након свог тог ужасног рата који је вођен од 91. до 95. и свог тог пакла који смо прошли са Олујом, да се опет осетим као човек. И то су ствари које не могу да се забораве. Дала ми је почев од здравственог осигурања, шансу да се бесплатно ишколујем.
Завршила сам два разреда гимназије, два факултета, добила стални посао. Све сам стекла у овој земљи, али та нека људскост, поготову када долазите из пакла и мрака, зато ми ова награда толико значи“, рекла Наташа Дракулић, сценаристкиња филма "Дара из Јасеновца", која је јуче добила и Орден Карађорђеве звезде трећег степена, гостујући у Јутарњем програму РТС-а.
Наташа каже да јој ово признање значи више од свега што је до сада постигла у животу.
Као неко чији су преци страдали у логорима Јасеновац и Јадовно, не може да одреди тренутак када је одлучила да напише причу Дара из Јасеновца, јер јој се та тема наметала и губила годинама, али када је са редитељем Гагом Антонијевићем одлучила да исприча причу из визуре детета одједном је прича кренула, мада признаје да је искуство било болно.
„Градација бола не постоји. Постоји бол и непребол. Све оно што ја знам о Јасеновцу, а не мислим да знам довољно без обзира колико сам се спремала, јер немогуће је знати све о тим ужасима, то је непребол. Драго ми је што смо успели да снимимо овај филм, али сваки човек који је страдао на том месту заслужује филм о себи“, додаје сценаристкиња.
Историјска драма о стравичним злочинима у Другом светском рату, од 5. фебруара са успехом се приказује у биоскопима широм Америке. Светска телевизијска премијера филма је у суботу, у 20 часова на Првом програму РТС-а и у исто време на Радио-телевизији Републике Српске. Премијера је била у Грачаници 23. децембра, а у биоскопима у Србији филм ће се појавити у априлу, јер се не очекује да ће пандемија дозволити да биоскопи буду спремни да приме посетиоце.
„Овај филм припада овом народу и овој земљи и после свих халабука које су прошле, треба да га пустимо да га људи виде. Мени је драго што је амерички дистрибутер то дозволио. Неће бити омогућен онлајн стриминг и неће бити доступан на РТС Планети, али надамо се да ће бити прилике да га људи виде“, објашњава Дракулићева.
На дан када се обележава 76. годишњица од пробоја последњих заробљеника из логора Јасеновац, 22. априла, у Београду ће бити биоскопска премијера уз свечану академију и „црвени тепих“ којим ће проћи сви глумци из филма.
Филм Дара из Јасеновца је био наш кандидат за Оскара и није прошао у ужи избор, али је изаивао много полемика, чак и претње смрћу ауторима. Наташа Дракулић сматра да је то било за очекивати када годинама не дирате нешто што деценијама стоји у мраку, али и да очигледно ту некога нешто жуља. Додаје да је ауторима Оскар био то што су успели да сниме филм.
Извор: политика.рс