Vijesti
У БиХ увезено више од 9.000 тона смећа
- У БиХ је у овој години увезено више од 9.000 тона отпада у вриједности од око три милиона марака, а ријеч је углавном о папиру за прераду, отпадном жељезу које се претапа те остацима пластичних маса.
У Сектору за царине Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ наводе за “Глас Српске” да је у БиХ дозвољен увоз отпада само за прераду или енергетску искористивост.
- Није дозвољен увоз отпада ради депоновања. Најчешће се увози отпадни папир за прераду у погонима “Натрон-Хајата” Маглај и отпадно жељезо за претапање у погонима “Арселор Митала” Зеница - навео је помоћник директора УИО Владимир Драгичевић.
Према подацима Сектора за царине УИО, у првој половини године у БиХ је увезено 826.168 килограма отпадног папира за рециклажу, 6,44 милиона килограма отпадног жељеза за претапање, као и 1,47 милиона килограма отпадака, струготина и остатака пластичних маса, те отпада који је класификован под остало. Подаци показују да је лани у БиХ стигло 1,72 милиона килограма папира за рециклажу, 15,71 милион килограма жељеза за прераду и 4,02 милиона килограма остатака пластичних маса.
Драгичевић појашњава да је увоз отпада у БиХ дозвољен сваком привредном субјекту који испуни услове за то, прописане ентитетским законима о управљању отпадом. Након што испуни потребне услове, додаје, привредни субјекат добија дозволу од надлежних министарстава у складу са Базелском конвенцијом, чији је потписник и БиХ.
Драгичевић је рекао да, на основу података Сектора за царине у прошлој и овој години, није било заплијењених нити враћених пошиљки отпада.
- УИО нема надлежности за оспоравање или поништење дозвола за увоз које су издала ентитетска министарства - нагласио је Драгичевић.
Посљедњи случај који је дигао на ноге јавност у БиХ јесте увоз отпада из Италије који је истоварен у Босанском Грахову, Дрвару и Бихаћу. Према подацима УИО, фирма “Кром рециклажа” увезла је у Дрвар 294.547 килограма отпада у вриједности од 16.126 марака.
Скупштина општине Дрвар је на ванредној сједници 6. јула донијела одлуку да отпад буде хитно измјештен са тог подручја, а у истрагу су се укључиле све институције, па чак и Агенција за истраге и заштиту БиХ (СИПА). Мирним протестима уклањање увезеног смећа затражили су и грађани.
Министарка екологије и туризма ФБиХ Едита Ђапо рекла је да ће отпад који је депоновало предузеће “Кром рециклажа” бити враћен у Италију, одакле је и стигао.
- Обратили смо се ресорном министарству у Италији и док добијемо дозволу од њих да се врати отпад, биће наложено предузећу “Кром рециклажа” да врати све у Италију. Уколико оно не буде хтјело, онда ће то морати урадити италијанска компанија - појаснила је Ђапо.
“Зелени, жути и црвени пут”
Владимир Драгичевић објашњава да, ако увозник има важећу дозволу, УИО провјерава усклађеност предметне робе са приложеном документацијом.
- Такозвани “зелени, жути и црвени пут” су модалитети одређени анализом ризика и предвиђају: слободан пролаз (зелено), преглед документације (жуто) и детаљан физички преглед робе и документације (црвено) - појаснио је Драгичевић.
Извор: Глас Српске