Društvo

Napredak BiH na listi slobodnih medija

Bosna i Hercegovina zauzela je 58. mjesto na svjetskoj rang listi slobode medija.

Indeks svjetske slobode medija za 2020. godinu, sastavljen od strane nevladine organizacije "Reporteri bez granica" bavi se procjenom stanja novinarstva. Istraživanje se radi svake godine i obuhvata 180 zemalja i teritorija. 

Ovogodišnje istaživanje sugeriše da će sljedeća dekada biti ključna za slobodu štampe zbog konvergentnih kriza koje utiču na budućnost novinarstva a to su geopolitička kriza (zbog agresivnosti autoritarnih režima); tehnološka kriza (zbog nedostatka demokratskih garancija); demokratska kriza (zbog polarizacije i represivne politike); kriza povjerenja (zbog sumnje i mržnje prema medijima) i ekonomska kriza (osiromašenje kvalitetnog novinarstva).

Bosna i Hercegovina se ove godine našla na 68. mjestu, popevši se na ljestici za 5 mjesta. 

Na 59. mjestu se nalazi Hrvatska, dok je Srbija "pala" za tri mjesta, zauzevši 93. mjesto. 

U izvještaju za Bosnu i Hercegovinu piše: 

"Polarizovana politička klima, obilježena stalnim verbalnim napadima i nacionalističkom retorikom, stvorila je neprijateljsko okruženje za slobodu štampe. Uređivačke politike koje odražavaju etničku podjelu i govor mržnje sve su očitije. Novinari su napadnuti zbog svog etničkog porjekla, kao i zbog onoga što pišu. Tužbe za klevetu političara često služe zastrašivanju novinara i odvraćaju ih od obavljanja njihovog posla. Nastavlja se instrumentalizacija medija u političke svrhe, a to se sve više očituje u slučaju javnih RTV servisa. Dok su istražni novinari posljednjih mjeseci rasvjetlili nekoliko značajnih skandala - optužbe za korupciju u koje su umješani najviši zvaničnici suda, izdavanje lažnih diploma srednjoškolaca, izvještaji o pokušajima susjedne Hrvatske da BiH prikaže kao terorističko središte - ali Državno tužilaštvo nije učinilo puno za rješavanje problema. Koncentracija vlasništva u medijima izaziva zabrinutost, posebno jer vlasništvo nije transparentno. Uslovi zaposljenja za novinare su nesigurni: oni nemaju stalne ugovore i plate su malo". 

U izvještaju za Srbiju piše da je to zemlja u kojoj je opasno biti novinar i gdje lažne vijeti sve više dobijaju popularnost. Učestali su fizički napadi na novinare, a vlasti koriste raspaljivu retoriku kada se obraćaju medijima. 

Prvo mjesto na rang listi zauzela je Norveška, a slijede Finska, Danska i Švedska. 

Rang listu i analize možete pročitati OVDJE. 

 

Frontal/A.G.
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog