Društvo

Васкрс се слави у тешким условима, слушати надлежне

Српска православна црква и Његова светост патријарх српски Иринеј са владикама истакли су у Васкршњој посланици да се ове године Васкрс слави у тешким условима због пандемије вируса корона, те поручили вјерницима да морају учинити све да помогну себи и другима и да подрже надлежне институције које улажу напоре да људе заштите од заразе.

- Нашавши се у оваквим невољама, морамо учинити све да себи и другима помогнемо, да разумемо и подржимо напоре и програме надлежних здравствених, санитарних и државних институција које улажу напоре како би нас заштитиле од заразе - истакнуто је у посланици.

СПЦ поручује вјерницима да, иако то тренутно тешко пада, морају прихватити и подржати све што је на општу корист, а себе и своје понашање томе подредити.

- Изнад свега, молимо се Господу Богу да нас избави од ове епидемије и сличних опасности - наглашава се у посланици.

СПЦ напомиње да се овогодишњи православни Васкрс дочекује и слави у тешким условима, у невољама у каквим је ријетко кад у прошлости дочекиван и прослављан.

- Живимо у данима пандемије која је изненада задесила човечанство, а читав свет је захваћен и угрожен једним вирусом - додаје се у посланици.

СПЦ пита "да ли ће горди и себични човек данашњице извући икакав закључак из те чињенице Или ће и даље, без покајања и без љубави, истрајавати на самоубилачком пројекту стварања свог лажног овоземаљског раја у којем нема места ни за Бога ни за човека као боголико, духовно биће".

- Молимо се Богу, учествујмо редовно и активно у светој литургији, кајмо се за своје грехе и водимо рачуна о своме здрављу и здрављу других! Ово је прилика да добро размислимо сами о себи и о читавом свету. Гле, један вирус је уздрмао и бацио на колена читав свет и довео у опасност здравље и животе милионе људи - наглашава СПЦ.

У посланици се подсјећа на ријечи великог руског писца Достојевског "Смири се, горди човече!", те оцјењује да је његова порука актуелнија данас него што је била тада када је изречена.

СПЦ наводи да данас у свјетлости Христовог Васкрсења, христоносни српски народ, сагледава себе и своју историју.

- Ми смо крсноваскрни народ - са Христом страдамо и са њим саваскрсавамо. Сва наша историја је крстоносна и христоваскрсна, смештена између Голготе и Васкрсења - истиче се у посланици.

Српском народу упућен је позив да се сјети и своје браће и сестара Срба на мученичком Косову и Метохији.

- Помолимо се да им Господ подари снаге да својим трпљењем свих безакоња и невоља граде своје и наше спасење, да никад не изгубе веру у крајњу победу Добра и да верују да је Господ, Бог милости и доброте, увек са њима и са свима који иду Божјим путевима. Исто тако, браћо и сестре, сетимо се наше браће и наших сестара у Црној Гори који трпе велико безакоње и неправду. Безакони "закони" укинуше истину и правду у Црној Гори - наводи СПЦ.

У посланици се истиче да "некада поносна и дична Црна Гора, позната по чојству и јунаштву, данас покушава да Цркви отме оно што је вековима било њено, оно што је читав српски народ са својим владикама, свештенством и монаштвом градио и стварао".

- Светиње Црне Горе, многе од њих старије од саме Црне Горе, јесу светиње народа и у њима се поје и појаће се кроз векове света литургија, молитвама светог Василија Острошког, светог Петра Цетињског, светих новомученика пострадалих од небратске руке домаћих богобораца и молитвама свих светих угодника Божјих - додаје се у посланици.

Српском народу упућен је и позив да се сјети и мученичке браће у Сирији, Ираку и широм свијета, свих који страдају због људске неправде и похлепе.

- Једну од најлепших и најзнаменитијих земаља света – Сирију – зло и насиље су скоро уништили. Помолимо се данас за све њих и за све страдалнике да их Господ избави из руку неправедних људи - наведено је у посланици.

Посебан поздрав је упућен браћи и сестрама у Украјини, на челу са митрополитом Онуфријем, свим митрополитима, архиепископима и епископима, монаштвом и свештенством, који су "жртве нецрквеног, несаборског и самовласног дјеловања нашег времена".

- Помолимо се за њих који страдају и поверимо их самом васкрслом Христу Господу да их спаси и избави из руку безаконик - наводи СПЦ.

СПЦ је упутила молитве и за српску дијаспору и све Срба расејану по свијету, уз очинстви поздрав "Христос васкрсе".

У посланици се напомиње да је прошле године прослављен велики јубилеј – 800 година аутокефалности СПЦ, а ове године се слави 100 година обновљења статуса Патријаршије СПЦ.

У Васкршњој посланици се наводи и да су се, послије голготског страдања српско народа и његове цркве у 19. вијеку и у првим деценијама 20. вијека, митрополије и епархије СПЦ, расцјепкане по територијама претходних царстава и држава, сјединиле у јединствену СПЦ, чиме је обновљена древна Пећка патријаршија.

- Био је то благослов Божји нашем народу и нашој Цркви за наше – до тада невиђено – страдање и показано трпљење. Благословио је Бог наше јединство у борби за победу истине и правде. Благодаћу Духа Светога и снагом непоколебиве вере, наде и љубави обновили смо Пећку патријаршију на читавом простору на којем живе православни Срби, на радост наших предака, а на понос свих нас - истиче се у посланици.

СПЦ напомиње да су Срби, попут древног Израиља /израелског народа/, прошли преко "голгота и страхота, преко сињих мора и морских дубина", а потом доживејли слободу и јединство.

- Наша голготсто-пасхална историја нам говори да никад, па ни на Велики Петак, не смемо губити веру и наду у Бога - наводи се у посланици.

Из СПЦ указују да је 1915. година била Велики Петак у српској новијој историји, 1916. година албанске Голготе, 1917. година погребења и полагања у "плаве гробнице", али да је "гле чуда, већ следеће 1918. година била година српске победе, слободе и васкрсења, а 1920. година - година црквене и духовне обнове".

- Уистину су чудесни догађаји ослобођења и уједињења нашег народа, који претходише обновљењу нашег црквеног јединства и наше Патријаршије. Али, нажалост, после свега тога, опет смо се, својом и туђом кривицом, нашли на историјском распећу, па милошћу Божјом опет васкрсли... И тако, ето, до наших дана! - истиче СПЦ.

 

Извор: СРНА
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog