SARS-CoV-2

Debate ljekara oko tretmana oboljelih od Covid-19

Doktori širom svijeta pokušavaju da shvate koji su to najbolji načini za njegu pacijenata oboljelih od Covid-19.

Kako se virus počeo da se širi Njujorkom, u jednoj bolnici u tom gradu, doktori su počeli držati pacijente što duže van respiratora, nadajući se da će se tako brže oporaviti. 

U drugim bolnicama pokušavaju različite metode, poput postavljanja pacijenata da leže na stomaku kako bi kiseonik bolje cirkulisao plućima. Primjećeno je i da se pacijenti bolje oporavljaju kada imaju manje kiseonika u krvi nego obično. 
 
Prvobitno u Maimonides medicinskom centru u Bruklinu, ljekari su užurbano stavljali pacijente na respiratore, ali sada se oslanjaju na terapiju kiseonikom sa velikim protokom, u kojem se kiseonik dostavlja u pluća pacijenta kroz nos. Nadaju se da ako budu uspjeli da drže pacijente da dišu samostalno biće moguće otvoriti pluća pacijenata više nego kada su priključeni na respirator i pod sedativima. 
 
Odluka medicnskog centra u Bruklinu o načinu njege pacijenata oboljelih od Covid-19 glavna je tema rasprave među ljekarima.
 
Doktor Trevor Pour iz Mount Sinai bolnice u Njujorku rekao je za Business Insider da se pacijenti, za sada, bolje oprovaljaju kada imaju manje kiseonika.
 
Da bi se bolje razumjela debata doktora oko metoda liječenja potrebno je bolje razumjeti šta je to akutni respiratorni distres sindrom  ili ARDS. 
 
ARDS je stanje u kojem se tečnost nakuplja u plućima i spriječava ih da dođu do vazduha koji im je potreban. To je ono što se dešava kod pacijenata sa najtežim oblikom Covid-19. Manjak kiseonika u krvotoku dovodi do stanja zvanog hipoksija.
 
Iako je ARDS stanje koje ljekari znaju da liječe, koronavirus postoji samo nekoliko mjeseci. Tako su oni, koji imaju zadatak da se brinu za pacijente sa teškom kliničkom slikom, ostavljeni sa teškom odlukom o liječenju.
 
Držanje pacijenata van respiratora 
 
Odluka bolnice u Bruklinu, da svoje pacijente drži van respiratora nije proistekla zbog nedostatka istih, već iz razloga što veći protok kiseonika bolji tretman za liječenje. Iz bolnice je saopšteno da još uvijek stavljaju pacijente na respirator rano, dodajući da to rade dok je pacijent u stabilnijem stanju jer je manje rizično nego čekati da obole. 
 
Problem sa tretmanom kiseonika kao alternativa repiratoru je u tome što ispumpavanje puno kiseonika može pomoći virusu da se lakše širi bolnicama. 
 
Postavljanje pacijenata da leže na stomaku 
 
Ova metoda se sve više koristi u bolnicama za pacijente koji imaju problem da dišu. Ljekari nalaze da ova metoda koja se koristi sa pacijentima koji imaju ARDS je od velike pomoći za pacijente oboljele od koronavirusa. 
 
Metoda djeluje tako što se redistrubuira protok krvi kroz pluća, pomažući boljem prilagođavanju protoku vazduha do opskrbe krvlju i na taj način se  normalizuje nivo kiseonika kod pacijenta.  Kod jednog pacijenta je zabilježena je promjena sa 85% na 98% kiseonika u krvi, što je za doktore bio odličan znak. 
 
Pacijenti koju su na respiratoru ostaju u ovom položaju 16 sati, zatim ih okreću na leđa kako bi primali svoje terapije. 
 
Ipak, ova medota nije sjajna niti je konačno rješenje. Koristeći ovu metodu, doktori dobijaju na vremenu kako bi shvatili koji su sljedeći koraci. 
 
Debata oko zasićenja kisaonikom postojala je i prije pandemije. Još uvijek nije jasno koliko kiseonika treba da bude u krvi pacijenta, jer se dešavalo da se pacijenti dobro drže iako imaju manji protok kiseonika u krvi. 
 
Iako su respiratori prijeko potrebni za pacijente oboljele od Covid-19, oni nisu lijek. Kada se pacijent priključi na respirator, ne može da se kreće, jede ili ide u toalet samostalno i pri tome se javlja delirijum, jer  nije jednostavno biti pod sedativima dugo. 
 
U idealnom slučaju, što se brže pacijent skine sa respiratora bolje su šanse za oporavak. 
 
Doktor Mičel Levi, profesor medicine na Braun univerzitetu rekao je da je sada problem što nema konkretnih dokaza ni za jednu metodu. Pri donošenju odluka ljekari se oslanjaju na dokaze lošeg kvaliteta. 
 
"Svi mi vjerovatno radimo stvari za koje kasnije saznamo da su pogrešne. To je nevjerovatno ponižavajuće", rekao je on. 
 

Frontal/A.G.
Twitter
Anketa

Treba li bojkot trgovina, kafića, itd. u BiH ponoviti ili je dovoljan samo jedan dan?

Rezultati ankete
Blog