Kako nas država legalno "reketira"
Oduvijek sam mislio da reket uzimaju samo kriminalci. I zaista, kada čujete taj termin, to je i prvo na šta pomislite. Međutim, kako sam sazrijevao, tako sam shvatao da reketiranje može biti i maslo nekoga ili nečega drugog – države. Ali to je onaj mnogo perfidniji “reket”. Jedini reket koji se uzima legalno. Državni “reket”.
Prije par mjeseci sam mijenjao mjesto prebivlišta, i kada sam dolazio da uzmem novu ličnu kartu, žena koja radi rekla mi je da pored lične karte (koju sam platio oko 20KM), u roku od 15 dana moram da promijenim i vozačku dozvolu, čija promjena je 3-4 puta skuplja. U prvi mah sam pomislio: “Dobro, nema problema, ako je takav zakon.” A sljedeća stvar koja mi je pala na pamet je: “Kako uopšte može postojati takav zakon?” Zašto ja, koji sam uredno platio i polagao za vozačku dozvolu i dobio je od MUP-a Republike Srpske, moram da prilikom promjene mjesta prebivališta mijenjam i vozačku dozvolu? Kakve veze ima promjena mjesta boravka sa mojom vožnjom? Dozvolu sam dobio od MUP-a Republike Srpske, stoga nije važno da li ja živim u Berkovićima, Istočnom Sarajevu, Banjaluci ili Novom Gradu. Dozvola mi je važeća na čitavoj teritoriji Srpske, zar ne? I onda mi je kliknulo. To je ništa drugo nego reket držve u kojoj živim! I zakon je takav samo da bi se namaklo više novca u državnu, budžetsku, nezasitu aždaju.
Da ovo nije slučaj i da nisam u pravu, sve bi se moglo regulisati jednim jednostavnim rješenjem. Ne moramo biti genijalci i izmišljati toplu vodu, kada je ona već odavno izmišljena. Naime, jedno od rješenja bi moglo biti (kao što je u nekim zapadnoevropskim državama), da se kompjuterizuje čitav proces, te da se ljudi prijavljuju i odjavljuju jednostavno – putem kompjutera. Besplatno, u par minuta! Bez nepotrebnih biroktratskih prepreka. A zauzvrat, adekvatno sankcionisati onoga za koga se utvrdi da to nije uradio, jer mu je država maksimalno olakšla i izašla u susret. U isto vrijeme, onima koji ne koriste ili nemaju računare, ostaviti mogućnost da se mogu prijavljivati kao i do sada, samo bez gore navedenih reketa.
Sljedeća stvar s kojom su se vjerujem mnogi od vas susreli, jeste administrativna taksa. Npr. prilikom carinjenja robe, dužni ste platiti 10 odsto vrijednosti robe za carinu, 17 odsto na PDV i 10 KM administrativne takse. Tako npr. ako ste naručili robu u vrijednosti od 100KM, na to ćete dodatno platiti 17 KM za PDV, 10 KM za carinu i 10 KM za administrativnu taksu. Dakle 137 KM. Ove prve dvije stavke neka i prođu, ali reket koji se uzima na administrativnoj taksi je jednostavno nedopustiv. Šta je to? Gdje ide taj novac? Čemu služi? Zašto se plaća? Izgleda da izuzev ovoga “gdje ide” (a ide na Jedinstven račun trezora BiH) ni na jedno drugo pitanje u Upravi za indirektno oporezivanje (makar na njihovom zvaničnom sajtu) nije odgovoreno. Zašto su građani opterećeni nečim što se zove “administrativna taksa”, a od čega nemaju apsolutno nikakve koristi, nego samo dodatni namet. A taj novac naravno ide u budžet Bosne i Hercegovine, koji je ionako stoprocentno potrošački. Dakle, suvi gubitak – čisti reket!
Ovdje moram napraviti samo malu digresiju i ukazati na još jednu apsurdnost prilikom carinjenja robe. Naime, roba čija vrijednost (zajedno sa dostavom) ne prelazi 50 KM se ne carini, što je u redu. Međutim, ako vam je roba koju ste naručili npr. 70 KM, carina vam se naplaćuje za svih 70 KM, a ne za 20 KM koje se dobiju odbijanjem dijela koji se ne carini od ukupnog iznosa (kako je i logično). Dakle, sva roba koja prelazi vrijednost (uključujući i dostavu) od 50 maraka nema ovu carinsku olakšicu te se carini na ukupnu vrijednost robe.
Znate, današnji čovjek, u nedostatku vremena, rijetko kada naiđe na nešto što će ga natjerati da razmišlja do same srži, same suštine problema, i slobodno postavi pitanje vlastima i državi: Ljudi, zašto je to tako? U ovom drugom slučaju moje rješenje bi bilo da se administrativna taksa ili ukine ili svede na goli minimum (1KM), a da se uvede carinska olakšica na gore navedeni problem.
Jedini problem u ovome je ono što sam već naveo: to će značiti premalo novca za nezasitu budžetsku aždaju!