Svijet
Od 17. septembra memoari Edvarda Snoudena u više od 20 zemalja svijeta
Nakon brojnih knjiga i filmova o njegovoj odluci da objelodani neke od najtajnijih dokumanata u istoriji, bivši službenik američke NSA Edvard Snouden je spreman da ispriča svoju stranu priče u memoarima, piše Gardian.
Knjiga će se naći u bibliotekama 17. septembra u više od 20 zemalja i detaljno će objasniti kako je i zašto bivši agent CIA-e i ugovaratelj NSA odlučio otkriti planove američke vlade za masovni nadzor širom svijeta i SAD-a, koji uključuju telefon za praćenje pozivi, tekstualne poruke i e-poruke.
Naime, Snouden je iznio optužbe na račun tajnih službi, razotkrivši koliko se nehajno Fejsbuk i druge IT-kompanije ophode prema podacima korisnika. On je svijetu otvorio oči i upoznao ga sa činjenicom da za većinu korisnika pametnih telefona i računara praktično više ne postoji privatna sfera.
Prilikom razotkrivanja onoga što je radila NSA (Agencija za nacionalnu bezbjednost), Snouden je vodio računa da ne ugrozi operacije tajnih službi koje su bile u toku, kao ni živote ljudi. Nije otkrio medijima sve što zna. Ali to ga nije zaštitilo od optužbi i osude gotovo svih američkih političara.
Snoudenova priča već je obrađena u filmovima i knjigama. Prikazao ga je glumac Džozef Gordon Levit u filmu Olivera Stouna "Snouden", koji je adaptiran iz knjige Gardianovog novinara Luke Hardinga "Snoudenovi dosijei".
Novinar Glen Grinvald, koji je objavio prvi u nizu članaka o američkom i britanskom programu globalnog prisluškivanja, na temelju povjerljivih dokumenata objavljenih od strane Edvarda Snoudena, ispričao je u svom memoaru "Bez skrovišta" kako je 2013. otišao u Hong Kong kako bi upoznao anonimnog izvora koji je tvrdio da ima dokaze o špijuniranju vlade. Na osnovu ove knjige snimljen je i dokumentarni film "Građanin broj 4" iz 2014. godine u režiji Laure Poitras, i i film "Divlji", iz 2016. godine, fikcija bazirana na njegovoj priči.
"Edward Snowden je u dobi od 29 godina odlučio da se odrekne čitave budućnosti za dobro svoje zemlje", rekao je izvršni direktor Mekmilana Džon Sargent. „Pokazao je ogromnu hrabrost pri tome, i sviđao vam se ili ne, on je nevjerovatna američka priča. Nema sumnje da je svijet bolje i privatnije mjesto za njegove postupke."
Snouden trenutno živi u egzilu u Moskvi.
Frontal