Vijesti

Konferencija u Sarajevu - stvoriti nove prostore kroz kulturni turizam

U Umjetničkoj galeriji BiH u Sarajevu prošle sedmice održana je konferencija “Kulturna raznolikost: Zajedničko naslijeđe čovječanstva”, koju je oraganizovao EU info centar u saradnji sa inicijativom Sarajevo susret kultura.

Jedan od ciljeva konferencije bio je i poticanje poduzetništva unutar kulturnih i kreativnih sektora, i promocija razvoja kreativnih inkubatora i udruženja kako bi se pomogao pristup izvorima finansiranja i osnovalo poticajno poslovno okruženje.

Turizam kao takav jedna je od rijetkih privrednih grana u Bosni i Hercegovinin koja je u ekspanziji, što između ostalog potvrđuje konstantan porast broja onih koji u našoj zemlji vide priliku za odmor, relaksaciju, ali i susret sa novim kulturama koje se u našoj zemlji vijekovima susreću i prožimaju.

Upravo tekuća 2018. godina proglašena je za Evropsku godinu kulturnog naslijeđa. U tom kontekstu nevladina organizacija “Sarajevo susret kultura” (SMOC) i EU info centar, uz podršku Evropske unije, Ministarstva civilnih poslova BiH, Federalnog ministarstva kulture i sporta te konzorcija Erasmus+ i CulturWB potrudili su se da tokom dvodnevne konferencije održane u Sarajevu pod nazivom “Kulturna raznolikost: Zajedničko naslijeđe čovječanstva”, naša zemlja 18. i 19. oktobra ove godine u svakom smislu bude dio evropskog kulturnog naslijeđa.

Tokom konferencije, pored ostalog, zvanično je obilježen i početak rada mreže “Jačanje kapaciteta za promjene u turizmu na zapadnom Balkanu: izgradnja kompetencija za kvalitetno upravljanje baštinom i kulturnim turizmom – CulturWB” osnovane u okviru projekta finansiranog iz  Erasmus+ programa.

Jedan od ciljeva konferencije bio je i poticanje poduzetništva unutar kulturnih i kreativnih sektora, i promocija razvoja kreativnih inkubatora i udruženja kako bi se pomogao pristup izvorima finansiranja i osnovalo poticajno poslovno okruženje.

U tom smislu, direktorica “Sarajevo susret kultura”, Jana Čarkadžić podvukla je da organizacija kojom rukovodi “već niz godina pokušava da doprinese transformaciji turističke ponude u Bosni i Hercegovini, odnosno pospješi razvoj i stvori nove prostore kroz kulturni turizam.”

“Ova konferencija zvanično obilježava početak rada CulturWB mreže koja nastoji da radi isključivo na Zapadnom Balkanu i poboljša kvalitet turističke ponude u širem pojmu” rekla je Čarkadžić naglasivši da će “rad Mreže nastaviti da se bazira na iskustvima koja turisti doživljavaju prilikom posjete Balkanu bez obzira na zemlju u kojoj borave.” 


“Ovo je godina Evropskog kulturnog naslijeđa a BiH je dio te zajednice, dio evropskog identiteta, koji jeste zajednički ali je raznolik. Mi pokušavamo da naglasimo činjenicu da smo svi mi dio jedne evropske porodice u svojoj različitosti” naglasio je zamjenik šefa Delegacije EU u BiH Khaldoun Sinno obraćajući se medijima, te istakao da je konferencija na jednom mjestu okupila sve interesne strane iz oblasti kulture i turizma iz BiH, Srbije, Crne Gore i Grčke, kako bi razmijenili ideje, pozitivna iskustava te razvili mrežu saradnje CulturWB podvalčeći zajednički cilj-promociju i otkrivanje različitih oblika zajedničkog naslijeđa i naglašavanje tih značajnih karakteristika koje stvaraju identitet jednog društva.

Da je jačanje infrastrukture u oblasti kulturnog turizma jedan od prioriteta i Ministarstva civilnih poslova BiH, izjavila je i sekretarica tog ministarstva Biljana Čamur-Veselinović te ukazala na Konjic kao primjer dobre prakse u BiH u kojem se, uporedo sa Sarajevom, Bihaćom, Mostarom i Višegradom, turizam ubrzano razvija.

“Međunarodna konferencija je okupila relevantne predstavnike bosanskohercegovačkih kulturnih institucija i turističkih organizacija koji su prisustvovali panelima i diskusijama evropskih stručnjaka i profesora koji su predstavili posljednje trendove i aktivnosti u polju kulturnog turizma te mogućnosti za promociju kulturnog naslijeđa i turizma regiona, naglašavajući značaj doprinosa turizma ekonomskom i društvenom napretku svake države” ocijenila je Čamur-Veselinović. 

“Da bi se govorilo o kulturnom turizmu Bosni i Hercegovini su potrebni fondovi” smatra Čamur-Veselinović, podsjetivši da je naša zemlja već pristupila programima EU (Kreativna Evropa, Erasmus) u okviru kojih je moguće aplicirati sa projektima čiji je cilj osnaživanje kulturnog turizma u BiH.

“Bosna i Hercegovina povlači značajna sredstva iz tih fondova. Kompenzacija je 205.000 eura, a povlačimo dva puta više sredstava u BiH nego što uplaćujemo kao ulaznu kartu - istakla je na kraju.

Konferencija je okupila respektabilan broj eminentnih evropskih stručnjaka iz oblasti kulturnog turizma. Jedan od njih, Gian Andrea Garancini iz uprave grada Herakliona (Grčka) smatra da kultura igra veliku ulogu u turizmu, ali da ima prostora za unaprjeđenje tog segmenta, jer je u Grčkoj turizam najveća industrijska grana, koji je zaslužan za oko 50 posto ekonomskog rasta.

To je potvrdio i predsjednik “Sarajevo susret kultura” Dino Mujkić iznoseći mišljenje da BiH može jako puno da profitira jer je bogata kulturnim naslijeđem koje treba promovirati, a “najveći resursi su naša baština i naša duša”.

„Najveći benefit konferencije je osnivanje rada mreže za kulturni turizam zapadnog Balkana – CULTURWB i učesnici konferencije, jer oni prenose svoje znanje i iskustva. CulturWB je proizvod naše inicijative zajedno sa Univerzitetom u Novom Sadu, te okuplja univerzitete i kulturne institucije širom Balkana” istakao je pored ostalog Mujkić.

 

Frontal

 

 

Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog