Vijesti
Predstavljeni rezultati primjene Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju
Antikorupcijska mreža u BiH – ACCOUNT i Centar za razvoj civilnog društva (CRCD), danas su u Doboju predstavili rezutate primjene Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju u Republici Srpskoj.
• 90% javnih ustanova/institucija/organa uprave usvojilo je podzakonske akte
• 93% javnih ustanova/institucija/organa uprave obezbjedilo je najmanje jedan mehanizam za prijavu korupcije
• samo 3 javne ustanove/institucije/organa uprave su zaprimili prijave korupcije
Formalni uslovi za primjenu Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju u Republici Srpskoj su ispunjeni, budući da je 90% javnih ustanova/institucija/organa uprave usvojilo Uputstvo o postupanju sa prijavom korupcije i obezbjeđenju zaštite lica koja prijavljuju korupciju. Rezultati monitoringa pokazuju i da je 93% javnih ustanova/institucija/organa upravo obezbjedilo mehanizme za prijavljivanje korupcije. S druge strane, prijave korupcije su zabilježene u samo 3% anketiranih ustanova.
„ Zakon je usvojen 07.jula 2017. godine i propisao je obavezu republičkim organima uprave, jedinicama lokalne samouprave, javnim institucijama, preduzećima i ustanovama, te privatnim subjektima koji imaju više od 15 zaposlenih, da u roku od šest mjeseci donesu interni akt - Uputstvo o postupanju sa prijavom korupcije i obezbjeđenju zaštite lica koja prijavljuju korupciju. Rezultati do kojih smo došli obuhvataju podatke za 107 subjekata, i pokazuju da je njih 90% ispunilo ovu obavezu. S druge strane, prijave korupcije su zabilježene u samo 3 anketirane ustanove, odnosno zaprimljeno je ukupno 8 prijava. Većina ih je odbačena kao neosnovana, dijelom i zbog nedostatka materijalnih dokaza“, kaže Emina Bećirović Nasić iz CRCD-a.
Frontal