Region

Vučić: Albanci i Tači žele da dobiju sve i traže sve; Tači: Srbija i dalje živi u mentalitetu prošlosti

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da su današnji razgovori u Briselu bili veoma složeni i da je dogovoreno da se oni nastave kako bi se tražio zajednički imenitelj kompromisnog rešenja, kao i da se sačuvaju mir i stabilnost u odnosima Beograda i Prištine.

Aleksandar Vučić je u kratkoj izjavi novinarima posle sastanka u Briselu rekao da današnji razgovori svakako nisu bili laki i da postoje dve stvari oko kojih su se dogovorili.

"Jedna je da razgovore nastavimo, da pokušavamo da tražimo zajednički imenitelj kompromisnog rešenja i druga stvar je da čuvamo mir i stabilnost u odnosima između Beograda i Prištine", rekao je Vučić novinarima.

Naveo je da ne bi imao više ništa da doda, a ako u jednoj rečenici može da kaže, to je da bi Albanci i Hašim Tači želeli da dobiju sve i traže sve za Albance sa Kosova, dok se Beograd trudi da pronađe kompromisno rešenje u kome nijedna strana ne bi bila unižena.

"Ja se, naravno, borim za Srbiju i srpsku stranu, u kojoj interesi druge strane ne bi bili sasvim zanemareni", rekao je Vučić dodajući da pozicija i razgovori nisu laki ni za koga.

Važno je da se razgovara, da se sačuva mir i rešavaju problemi "za budućnost, zbog budućnosti i da ne bi bilo sukoba kakvih je bilo ranije".

Na pitanje novinara da li će prihvatiti nezavisnost Kosova, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je:

"Upravo takav tip razgovora imam na svakodnevnoj bazi – da li ćemo postići kompromis, kakvo bi bilo kompromisno rešenje... Jedino kompromisno rešenje koje nam nude sve kosovske političke strane, pogotovu Hašim Tači i svi ostali, jeste uvek samo priznavanje nezavisne države Kosova. To tako ne funkcioniše", rekao je Vučić.

Moramo, dodao je, da sednemo i pokušamo da i jedni i drugi kažemo svojim građanima da moramo postići kompromis o mnogim važnim pitanjima.

"Vi ne možete biti apsolutno zadovoljni, a ni mi ne možemo biti apsolutno zadovoljni. Ako su obe strane jednako nezadovoljne, to bi značilo da možemo da postignemo pravo kompromisno rešenje", poručio je.

Na konstataciju novinara da je prošli put dogovoreno da se problemi rešavaju na miran način, ali da je i pored toga došlo do nekoliko incidenata, Vučić je rekao da se razgovaralo o tome i da su danas preduzete neke vrste "tehničkih koraka" kako da se to sprečava u budućnosti.

Naglasio je da je njegov posao da brine o bezbednosti Srba i da se uspevalo da se sačuva njihova sigurnost i bezbednost.

Na pitanje koje dalje korake očekuje što se dijaloga tiče, Vučić je rekao da je pitanje teško, a odgovor još komplikovaniji iz prostog razloga što je situacija takva, i što je reč o problemu koji postoji 150 i više godina na različite načine...

"Ali imate li pravo da prekinete razgovore i sve ostavite emocijama i strastima da rešavaju i sve uzmu pod svoje – mislim da na to nemate pravo. Zato je Srbija odlučna da razgovore nastavi i, kada budu zakazani, mi ćemo te razgovore nastaviti u dobroj veri i najboljoj nameri da do rešenja dođemo", rekao je predsednik Srbije i dodao:

"A da li ćemo do rešenja doći... do toga da možemo da ponudimo našim društvima nekakvo rešenje, to ćemo videti, nismo blizu tako nečemu", rekao je Vučić.

Kosovski predsednik Hašim Tači je današnji sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Briselu, uz posredovanje šefice evropske diplomatije Federike Mogerini, ocenio "najtežim u poslednjih šest godina".

Hašim Tači: Srbija živi u mentalitetu prošlosti

Hašim Tači je posle nove runde razgovora ocenio da očekuje da proces postane još teži sa mogućim ometanjima.

"Sastanak na nivou predsednika bio je kratak, mogu reći veoma težak. Možda najkraći i najteži od svih sastanaka u poslednjih šest godina. Ali naša posvećenost evropskoj budućnosti je ozbiljna i odgovorna. Radićemo maksimalno kako bismo postigli konačan sporazum. I dalje vidim svetlo na kraju tunela iako mislim da će biti veoma teško", rekao je Tači.

Naveo je da je prištinska delegacija spremna i jedinstvena kada su u pitanju dijalog, pregovori i postizanje sporazuma sa Srbijom, ali i ocenio da i dalje nedostaje smelost da se srpski narod oslobodi "nepravednog i istorijskog tereta u odnosu sa Kosovom".

"Srbija i dalje misli da je Kosovo njen deo i dalje živi u mentalitetu prošlosti. I sam Vučić treba da shvati da je Kosovo suverena država ali radićemo na postizanju konačnog sporazuma kako bi bio pobednički i kredibilan i za Kosovo i za Srbiju", kazao je Tači.

Naglasio je, međutim, da su svi svesni da se mora postići sporazum i da dijalog nema alterantivu.

"Svesni smo da mora da se postigne jedan sporazum, da dijalog nema alternativu, ali treba da bude dostojanstvn za obe zemlje. Kako će da se ponaša Srbija, to je njihova stvar, ali što se pre oslobode sna iz prošlosti i shvate realnost da je Kosovo suverena zemlja, to će biti i u njihovom interesu", istakao je Tači.

Dodao je da EU i SAD imaju isti stav kada je reč o napredovanju regiona u procesu EU integracija i kao primer naveo rad na postizanju sporazuma između Makedonije i Grčke.

 

Izvor: rts
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog