Region
Crna Gora: Zabranjeno obilježavanje godišnjice NATO bombardovanja
Udruženje boraca ratova od 1990. godine Crne Gore saopštilo je da je članovima Udruženja zabranjeno da sutra, kada se obilježava 19 godina od NATO bombardovanja Srbije i Crne Gore, polože vijence na spomenike u kasarnama Vojske Crne Gore u Podgorici i Danilovgradu.
Iz Udruženja navode da je Operativni dežurni tim Generalštaba Vojske Crne Gore zabranu obrazložio time da “u kasarnama Vojske Crne Gore nije dozvoljeno održavanje događaja koji mogu imati bilo kakve dnevno-političke konotacije” i da će ulazak u Kasarnu “Milovan Šaranović” u Danilovgradu biti dozvoljen samo članovima porodice vojnika Saše Stajića, dok drugim licima nije odobren ulazak ni u tu, ni i u Kasarnu “Masline” u Podgorici.
Udruženje smatra da se iza ovakavog stava Operativnog dežurnog tima Generalštaba Vojske Crne krije primitivna, kukavička i podanička svijest ministra odbrane Predraga Boškovića, jer je, kako navode, zabrana obilježavanja datuma NATO agresije na SRJ u kasarnama Vojske Crne Gore počela sa njegovim dolaskom na čelo Ministarstva odbrane.
Iz Udruženja pitaju Boškovića i načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore Iliju Dakovića kako ih nije sramota da povlašćuju porodicu Saše Stajića u odnosu na porodice šestorice crnogorskih vojnika koji su poginuli od albanskih terorista i NATO-a 1998/1999. godine, a čija se imena nalaze na spomeniku u Kasarni “Masline”.
“Da li poznaju Daković i Bošković porodice poginulih boraca iz Crne Gore – žrtve NATO-a? Pitamo Boškovića i Dakovića koji su, o trošku crnogorskih građana, u potpunosti politizovali i iznajmili Vojsku Crne Gore aktuelnoj vlasti i NATO-u, važi li za njih Ustav Crne Gore prema kojem bi Vojska Crne Gore trebalo da služi građanima, bude pod demokratskom i civilnom kontrolom i pridržava se principa međunarodnog prava o upotrebi sile”, navodi se u saopštenju.
Udruženje boraca ratova od 1990. godine Crne Gore će, zajedno sa porodicama i poštovaocima poginulih boraca sutra u 12.00 časova položiti vijence na spomenike palim borcima u Nikšiću, Mojkovcu, Beranama i Andrijevici.
Iz Udruženja najavljuju da će, budući da je riječ o svojevrsnoj okupaciji spomenika u Maslinama koji je podiglo Udruženje u saradnji sa Vojskom Jugoslavije, pokrenuti pitanje njegovog izmještanje iz kruga te kasarne, kao i izmještanje spomenika iz kasarne u Danilovgradu.
“Da spomenike privedemo njihovoj svrsi i ne dozvolimo da imena poginulih junaka zarobe sluge njihovih ubica”, navode iz Udruženja boraca ratova 1990. godine.
Sutra se navršava se 19 godina od NATO agresije na nekadašnju SR Jugoslaviju. Ovo je prva vojna intervencija u istoriji izvršena na jednu zemlju bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN, a tokom 78 dana bombardovanja ubijeno je oko 2.500 ljudi i nanesena ogromna materijalna šteta.
Izvršeno je 2.300 vazdušnih udara na 995 objekata širom zemlje, pri čemu je korištena i municija sa osiromašenim uranijumom.
Oštećeni su infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, a materijalna šteta se procjenjuje na više od 30 milijardi dolara.
Izvor: Srna