Region

Da li će se SAD i Njemačka uključiti u dijalog Beograda i Prištine?

U dijalog Beograda i Prištine do kraja godine mogli bi da se uključe novi "igrači" - iz Njemačke i Amerike, ukoliko bi se sa time saglasile obje strane.

Kako se spekuliše, razgovore sa srpskim i albanskim timom ubuduće bi u ime Evropske unije operativno mogao da vodi jedan veoma iskusan njemački političar, dok bi Vašington poslao "posmatrača" ovog procesa. Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku Federika Mogerini ostala bi glavni medijator dijaloga.

Ovakav scenario navodno je pripremljen da bi se pregovori ubrzali jer od 2015. godine nije bilo konkretnih pomaka ni za briselskim stolom u primjeni postignutih dogovora.

 Da će se Amerika "direktno uključiti" u dijalog, preksinoć je izjavio Hašim Tači, predsjednik privremenih institucija u Prištini, poslije razgovora sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Na pitanje postoje li planovi da se SAD u nastavku dijaloga uključi u taj proces, iz američke ambasade u Beogradu  su odgovorili: "SAD u potpunosti podržavaju proces dijaloga pod vođstvom EU za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije i cijenimo kontinuirano rukovođenje po ovom pitanju visoke predstavnice Mogerini. Sve strane moraju da unaprijede dijalog i da sprovedu sporazume. Poštujemo vođstvo EU u dijalogu."

Politički analitičar Dušan Janjić kaže za "Večernje novosti" da Amerika pomno posmatra dijalog sve vrijeme, a da sada u međunarodnim krugovima figurira prijedlog da se vidljivije "aktivira" jer je proces očito zapeo.

"Vašington bi verovatno poslao specijalnog izaslanika za dijalog ili za ceo Zapadni Balkan koji bi davao sugestije, ali ne bi bio ravnopravan sa predstavnikom EU, koji će najverovatnije biti iz Nemačke i koji će da usmerava razgovore", kaže Janjić.

On dodaje da se razgovara i o tome da Beograd i Priština imenuju po jednog političkog pregovarača, jer će nova faza dijaloga možda zahtjevati i po dva, tri mjeseca intenzivnog rada, pa zbog svojih obaveza predsjednici, kao glavni pregovarači, ne bi mogli da budu stalno prisutni. Ako dođe do dogovora, onda bi u Brisel došli Vučić i Tači da ga potvrde pred Mogerinijevom.

Govoreći o dijalogu, predsjednik Vučić juče je rekao da je Beograd u stanju da uradi sve što je dogovoreno, dok je o namerama Prištine da ispune sporazume izrazio sumnju: "Sve i da hoće, a nisam siguran u to, mislim da nisu u stanju."

Odgovarajući koga će Srbi na Kosovu da podrže pri formiranju vlasti u Prištini, Vučić je naveo da je to teško pitanje jer se sve albanske političke stranke na Kosovu i Metohiji zalažu za jednostrano proglašenu nezavisnost, a poslije i za odlučivanje o ujedinjenju sa Albanijom.

 

Izvor: Večernje novosti

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog