Vijesti

Transparency International poziva članice i partnere NATO-a da pokažu posvećenost izgradnji integriteta u sektoru odbrane

BiH sa visokim rizikom od korupcije u sektoru odbrane i sigurnosti

Članice NATO-a i partnerske zemlje su pod visokim rizikom od korupcije, prema nalazima Indeksa odbrane sačinjenog u okviru Programa za odbranu i sigurnost Transparency International.

Koristeći 77 indikatora kroz koje se procjenjuju oblasti podložne korupciji u sektoru odbrane, Indeks odbrane je rangirao članice NATO-a i partnerske zemlje, uključujući i BiH, u odnosu na podložnost korupciji, na skali od A (nizak rizik) do F (kritičan rizik). Indeks procjenjuje postojanje, primjenu i učinkovitost institucionalnih i neformalnih mehanizama kontrole usmjerenih na smanjenje rizika od korupcije u sektoru odbrane i sigurnosti.

Bosna i Hercegovina je dobila ukupnu ocjenu C, što predstavlja umjeren rizik od korupcije, ali je u okviru segmenta nabavki i rizika od korupcije u nabavkama dobila ocjenu D. Nalazi Indeksa pokazuju da postoje formalne procedure nabavki i napredovanja u službi u sektoru odbrane, ali se one često ne provode.  

Indeks je takođe pokazao da iako postoje propisane procedure koje uređuju raspolaganje vojnom imovinon, praksa Ministarstva odbrane i raspolaganje pokretnom imovinom nisu transparentni. Nedostatak odgovornosti i transparentnosti su doveli do slučajeva nestanka oružja, te čak potencijalne nelegalne trgovine oružjem i municijom. 

Izvještaj je takođe pokazao da temeljna nefunksionalnost države zapravo stvara rizike od korupcije i oslabljuje djelovanje i mogućnosti odbrane. Procedure Ministarstva odbrane su propisane, ali se veoma često ignorišu, usljed politizacije procesa i ekstremno kompleksnog pravnog okvira. Tabele sa ocjenama su dostavljene u prilogu, a kompletni rezultati istraživanja su dostupni na: government.defenceindex.org. 

Komentarišući rizike od korupcije u okviru NATO-a i njegovih partnerskih zemalja, direktor Programa za odbranu i sigurnost, Ketrin Dikson, je izjavila:  

“Transparentne i odgovorno institucije odbrane bi trebale biti srž onoga za šta se NATO kao savez zalaže... NATO je najeći politički i vojni savez u svijetu i kroz partnerstva i vojne akcije ima nemjerljiv uticaj u svijetu. Da li su države članice NATO-a, kao i njihovi partneri, spremni da pokažu najviše standarde integriteta i da li su spremne da se bore protiv korupcije u državama u kojima djeluju, su pitanja od najvećeg značaja za međunarodnu sigurnost“. 

NATO: činjenice

Sjevernoatlantski savez je najveći vojni i politički savez u svijetu. 

Šest članica NATO-a je među 15 najvećih potrošača u sektoru odbrane. 

U 2014. njihovi budžeti su činili 46,5% svjetske potrošnje.

10 od 20 najvećih svjetskih izvoznika oružja su članice NATO-a, a još 3 su partnerske zemlje iz Evrope.  

Kompletni rezultati istraživanja dostupni su na: government.defenceindex.org.

 
Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog