Vijesti
Pažnja građani: Uknjižba nije legalizacija!
Projekat besplatne uknjižbe nepokretne imovine građana u postupku osnivanja katastra nepokretnosti realizuje Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove Republike Srpske uz podršku Vlade Republike Srpske i Svjetske banke. Sam naziv besplatna uknjižba nije preciziran, iz razloga što su građani oslobođeni samo plaćanja troškova osnivanja nove evidencije, odnosno novog katastra i jedinstvene evidencije nepokretnosti za svoju nekretninu.
Pozvani građani i drugi nosioci prava svojine obavezni su pristupiti raspravi u postupku izlaganja, a radi zaštite svojih prava. Tokom ovog postupka biće utvrđeni tačni podaci, te će isti biti uneseni u novi katastar nepokretnosti. Formiranjem takvog katastra nepokretnosti Republika Srpska će dobiti jednu jedinstvenu evidenciju o nepokretnostima, koja će biti tačna, ažurna i dostupna brže i za nižu cijenu. Samim tim biće obezbijeđen brži i efikasniji pravni promet nepokretnosti. Umjesto dvostrukih evidencija, postupaka i troškova, upis će ubuduće biti vršen u jednoj evidenciji katastra nepokretnosti, što će svakom fizičkom i pravnom licu uštedjeti mnogo vremena i novca. Prednost je takođe što osnivanje pouzdane i tačne evidencije o nepokretnostima dovesti do poboljašanja okruženja za investiranje, a i uticati na veću pravnu sigurnost vezanu za imovinska prava, u korist svih građana, te zainteresovanih pravnih i fizičkih
Treba istaći da pojam uknjižbe i legalizacije nisu isti pojmovi te da se građani ne oslobađanju svoje obaveze da legalizuju svoje bespravno izgrađene objekte, i da u postupku izlaganja nekretnina iste neće biti legalizovane. Postupak uknjižbe pred RUGIP-om i postupak legalizacije su dva različita postupka koja se vode pred različitim organima. Da bi se u postupku uknjižbe odnosno postupka izlaganje evdentirali sagrađeni objekti, neophodno je da posjeduju građevinsku i upotrebnu dozvolu.
Što se tiče same legalizacije, ista predstavlja naknadno izdavanje lokacijskih uslova, građevinske dozvole i upotrebne dozvole za sagrađene objekte, te se pokreće po zahtjevu investitora ili vlasnika. Treba napomenuti da je rok za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata u Republici Srpskoj trajao do 24. maja 2015. godine. Međutim, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske pripremilo je izmjene i dopune Zakona o uređenju prostora i građenju, kojim će biti proglašen opšti interes za legalizaciju bespravno sagrađenih individualnih objektata u Republici Srpskoj do 400m2 korisne površine prostora.
Izvor: Mirela Mazulović, advokat u Advokatskoj firmi "SAJIĆ"