Vijesti
Zaključci sa okruglog stola Reforma javne uprave u kontekstu predloženih izmjena i dopuna Zakona o državnoj službi
Na okruglom stolu Reforma javne uprave u kontekstu predloženih izmjena i dopuna Zakona o državnoj službi, koju je Transparency International BiH održao 03. novembra 2015. godine u Sarajevu, učestvovali su predstavnici institucija uključenih u reformski proces, kao i predstavnici zakonodavne vlasti, civilnog društva, međunarodnih organizacija i medija.
Generalni zaključak okruglog stola je da je BiH potrebna profesionalna, politički neutralna, kompetentna, efikasna i, prije svega, odgovorna javna uprava koja će biti servis građana i ostvariti uštede. Zaključeno je da izmjene Zakona o državnoj službi FBiH, kao i istovjetna rješenja pripremljena na nivou BiH, predstavljaju razlog za zabrinutost jer ne idu u ovom pravcu, te da se pod krinkom racionalizacije i reorganizacije državne službe uvodi dodatna politizacija. Naglašeno je kako su predložene izmjene u potpunosti suprotne principima sadržanim u Strategiji reforme javne uprave, i zahtjevima na kojima godinama insistiraju Evropska unija i SIGMA. Umjesto otklanjanja nedostataka u funkcionisanju javne uprave, ovim izmjenama se zapravo demontira sistem javne uprave. Bitno je naglasiti da postojeći sistem javne uprave ima osigurane mehanizme za obezbjeđenje učinkovitosti rada državnih službenika, ali oni nikada nisu do kraja iskorišteni.
Pored spornog sadržaja zakonskog rješenja, naglašeno je da posebno zabrinjava način izrade i usvajanja predloženih zakonskih izmjena jer se radi o veoma bitnom zakonu. Naime, isti je usvojen po hitnoj proceduri, uz provođenja pravnog nasilja, kršenje procedura, neuvažavanja mišljenja i stavova stručne javnosti, Ureda za zakonodavstvo, kao i resornih komisija Parlamenta FBiH. Iako se izmjene od strane vlasti predstavljaju kao racionalizacija, vrlo je izvjesno da će ova zakonska rješenja prouzrokovati dodatna finansijska opterećenja ionako skupoj javnoj upravi, naročito kada ista rješenja budu usvojena i na nižim nivoima vlasti.
Iz diskusije koja se vodila o Zakonu o državnoj službi koji je usvojen na nivou FBiH, i pripremljen na nivou institucija BiH, proizašli su sljedeći zaključci:
• Postojeći trend u izmjenama Zakona o državnoj službi je štetan, te otvara vrata neodgovornim pojedincima za neprimjeren uticaj na javnu upravu. Pitanje je kakve će biti posljedice spornih rješenja po sistem javne uprave i društva u cjelini, obzirom da bi javna uprava trebala da bude predvidiva u svome radu;
• Profesionalna, nepristrasna i politički neutralna javna uprava su ključni principi koje je potrebno primijeniti kroz: kadrovsku politiku, proces zapošljavanja, procedure selekcije kandidata, te razvoj jedinica za upravljanje ljudskim potencijalima, u skladu sa odredbama Strategije za reformu javne uprave;
• Potrebno je ispitati ustavnost i zakonitost donošenja zakona na svim nivoima vlasti, te iskoristiti postojeće mehanizme za ocjenu ustavnosti i zakonitosti donošenja ovog zakona;
• Javna debata i diskusija o zakonskim izmjenama između vlasti i civilnog društva, akademije i stručne javnosti u identifikaciji reformskih prioriteta mora da bude ispoštovana u svrhu pronalaska najoptimalnijih rješenja;
• Potrebno je osigurati da se efikasnosti državnih službenika posveti dužna pažnja i da je pitanje učinkovitosti potrebno rješavati kroz kvalitetnije upravljanje od strane rukovodioca institucije.
Na osnovu definisanih zaključaka, TI BiH će nastaviti svoj angažman na praćenju reformskih procesa u javnoj upravi.
TI BiH je Okrugli stol organizovao u okviru projekta Monitoring reforme javne uprave – PARM, koji se provodi u partnerstvu sa Centrom za istraživačko novinarstvo, uz podršku Švedske međunarodne razvojne agencije (SIDA) i Vlade Danske.
Izvor: TI