Vijesti

Vlada Srpske: Potpisanim protokolima SM doveo u zabludu Vladu Srbije

Potpisani protokoli o saradnji rezultat su prve zajedničke sjednice Savjeta ministara BiH i Vlade Srbije. U prvom planu je ekonomija.

Među potpisanim protokolima je i onaj o plaćanju naknada za potopljeno zemljište u toku rijeke Drine, kao i protokol o očuvanju mosta Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu. Zbog njih danas reaguju iz Vlade Srpske. Poručuju da Savjet ministara BiH pokušava dovesti u zabludu Vladu Srbije, jer je ono što je potpisano u sporazumima u nadležnosti entiteta. 

Minstarstvo industrije, energetike i rudarstva našao se u čudu zbog potpisanih protokola Vlade Srbije i Savjeta ministara. Vlade Srpske i Srbije već su regulisale naknadu za potopljeno zemljište u toku rijeke Drine, a za ćupriju na Drini brine Srpska. Sve potpisano je u nadležnosti Vlade u Banjaluci. Nivo BiH može jedino da brine o projektu “Elektroprenosa BiH” o izgradnji dalekovoda Ljubovija-Bratunac.

"Savjet ministara BiH ovakvim postupanjem pokušava dovesti u zabludu Vladu Srbije namećući im teme i pitanja o kojima mogu odlučivati samo entiteti sa aspekta svoje ustavne nadležnosti. Ističemo da Republika Srpska nikada nije bila kočničar ni jednom projektu koji za cilj ima privredni razvoj i rast, ali će uvijek insistirati na zaštiti svojih ustavnih nadležnosti", stoji u saopštenju Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS.

Јavnosti nije promaklo ni da je zamjeniku predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i lideru SDS-a Mladenu Bosiću, slučajno ili namjerno, susret Vlade Srbije i Savjeta ministara BiH bio razgovor dvije vlade.

"Ovo što se dešava oko sastanka dvije vlade nikako nije na štetu Republike Srpske", kaže Bosić.

Predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da na nivou BiH ne postoji vlada, već Savjet ministara sa minornim nadležnostima u odnosu na entitetske vlade.

"Ustav ne prepoznaje Vladu BiH, vrlo eksplicitno kaže da je to Savjet ministara, a to je nešto značajno drugačije o redovnih vlada. Nedležnosti koje su u rukama entiteta govore da entitet ima Vladu", ističe Cvijanović.

Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić smatra da je posjeta Aleksandra Vučića, Sarajevu najava saradnje, ali da sve treba posmatrati u okviru naše stvarnosti. Kako izgleda ta stvarnost, još jednom je pokazao Bakir Izetbegović, koji nije propustio priliku da pred gostom iz Srbije ponovi svoju predstavu o ratnoj bh. prošlosti.

"Kažu, sud i tužilaštvo stalno sude Srbe, jako malo Bošnjake. Neka od nas ne očekuju vještačke balanse. Za sat genocida u Srebrenici stradalo je više Bošnjaka nego Srba za četiri godine rata", izjavio je Izetbegović.

Podaci Republičkog centra za istaživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica – bh. pravosuđu upućeno je više od 1.066 izvještaja protiv više od sedam hiljada lica zbog ratnih zločina nad preko 22 hiljade srpskih žrtava.

Milorad Kojić, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica ističe da nijedan najsloženiji predmet ratnih zločina nije procesuiran kao što su Dobrovoljačka i Tuzlanska kolona.

"Postoji namjera da biologija učini svoje da počinoci i svjedoci nestanu. To je politika Tužilaštva BiH koje kontroliše Bakir Izetbegović", ističe Kojić.

Kakav je rad bh. pravosuđa, srpski premijer Aleksandar Vučić je mogao da vidi iz prve ruke. Ni četiri mjeseca od pokušaja njegovog ubistva u Potočarima, napadači ne samo da nisu kažnjeni, već nisu ni pronađeni. 

Izvor: RTRS
Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog