Vijesti
Ljevica kreće ka ujedinjenju
Okončanjem unutarstranačkih izbora u DF-u i SDP-u stvorene su sve pretpostavke za početak procesa objedinjenja ovih partija, ali i stvaranja jakog građanskog bloka kao alternative narastajućoj snazi narodnjačkih partija u BiH.
Ovakav zaključak proizilazi iz stavova čelnika ove dvije najjače stranke ljevice u BiH, koje su izabrale nova rukovodstva te najavile konkretnije oblike saradnje i početak zajedničkog djelovanja.
Prema riječima Mire Lazovića, jednog od potpredsjednika SDP-a, ova partija i DF na lokalnim izborima 2016, ukoliko oni ne budu odgođeni, sigurno izlaze sa zajedničkim kandidatima za načelnike općina.
"Ukoliko izbori budu prolongirani na 2018, što nikako ne bi bilo dobro, to bi onda neminovno dovelo do ubrzanja procesa ujedinjenja ljevice, prije svega SDP-a i DF-a", ističe Lazović.
On zaključuje da se politička scena u BiH posljednjih mjeseci homogenizira kada su u pitanju narodnjačke stranke i blokovi.
"Oni imaju čvrstu podršku da vladaju BiH, pod medijatorstvom Evropske narodne stranke (EPP). S druge strane, građanske i stranke lijeve orijentacije trenutno su međusobno konfrontirane, što nije dobro", zaključuje Lazović.
Njegov stav dijeli i Saša Magazinović, novoimenovani predsjednik Glavnog odbora (GO) SDP-a, koji podsjeća da je proces ujedinjenja ljevice počeo još prije godinu, priključenjem Unije socijaldemokrata (USD) SDP-u.
"Ovo sada i ono što će uslijediti je nastavak tog procesa. U SDP-u i DF-u postoji saglasnost da se ide u pravcu ujedinjenja, ali to nije proces koji može biti završen preko noći. I to nisu samo ove dvije stranke, nego još mnogo manjih stranaka u oba entiteta", tvrdi Magazinović.
On zaključuje da će biti formiran širi front te da će se u narednom periodu ljevica snažnije okrenuti prema akademskoj zajednici i nevladinom sektoru.
Da u BiH trenutno postoje dva politička fronta i grupacije koje različito gledaju na budućnost BiH smatra i Emir Suljagić, član Predsjedništva DF-a.
On zaključuje da su obje te grupacije multietničke - s tim što je jedna, ona koju predvode SDA i HDZ, nacionalna, a druga, sa DF-om i SDP-om u glavnim ulogama - građanska.
"Mi u ovoj zemlji vidimo više od zbira tri etničke skupine i to je ta suštinska razlika. I mi bismo bili neozbiljni, u ovom historijskom trenutku, ako ne bismo iskoristili ovu priliku da se suprotstavimo HDZ-u i SDA da ovu zemlju iscjepkaju na komade", kazao je juče Suljagić.
On pozdravlja najave Nermina Nikšića, predsjednika SDP-a, koji je najavio formiranje grupe za razgovore, što smatra dobrim potezom.
Suad Arnautović, profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, smatra da jaka ljevica BiH treba iz više razloga, te da je velika tradicija u tom kontekstu kroz komunistički, sindikalni i socijalistički pokret.
"Budućnost BiH se nikako ne može zamisliti bez ljevice. Stoga je za pohvaliti i podržati svaki vid ukrupnjavanja lijevih snaga. Međutim, tom udruživanju nedostaje veliki iskorak, a to je SNSD, bez kojeg pravog ujedinjenja nema. A sam SNSD bi morao doživjeti velike transformacije", kaže Arnautović te zaključuje da BiH treba jaka ljevica zato što egzistira i jaka desnica.
Izvor: Nezavisne