Vijesti
Premijerka okrenula ploču o zdravstvenom osiguranju za nezaposlene
Nakon prospavane noći, premijerka Željka Cvijanović je obrnula ploču i demantovala prekjučerašnje riječi. Novinarima je ispričala da je dan prije nisu dobro razumjeli i da uopšte nije najavila ukidanje zdravstvenog osiguranja za nezaposlene. To je, kaže premijerka, bila jedna od ideja poslovne zajednice.
“Nema potrebe da ih prijavljuje kad oni već imaju zdravstveno osiguranje, a previše su mladi da bi vodili računa o penzionom osiguranju”, rekla je juče Željka Cvijanović, predsjednik vlade RS.
I pored toga što je juče bila decidna Željka Cvijanović se ograđuje od, po mnogima, radikalne izjave. Kaže da je mislila na one koji rade na crno a prijavljeni su na birou.
“Ja sam samo rekla da to nije mjera koju je rekla Vlada, kako su neki spekulisali poslije toga. Ja sam rekla da smo mi čuli zamjerke ljudi iz Privredne komore koji su rekli da nastojeći da uradite nešto dobro, dakle da obezbjedite zdravstveno osiguranje svim nezaposlenim, vi podstičete sivu ekonomiju. Oni su nas na to upozorili. I onda smo razgovarali zapravo na koji način možemo uticati da pojačamo rad kontrolnih organa da oni koji zloupotrebljavaju to pravo, koji jesu zaposleni ali njihove plate nisu prijavljene, izgube to pravo ako su evidentirani u Zavodu za zapošljavanje”, navela je Cvijanović.
Kada bi nezaposleni ostali bez zdravstvenog osiguranja uštede bi bar po statistici bile pozamašne. Podaci u Fondu govore da je u prvih devet mjeseci 164 hiljade nezaposlenih koristilo pravo na zdravstveno osiguranje. Ne računajući 106 hiljada članova njihovih porodica, za koje se plaća “dodatni” doprinos. Svaki četvrto lice koje koristi zdravstveno osiguranje je nezaposleno a od njih Fond dobija tek četiri odsto prihoda. Privrednici priznaju: “Tako je, premijerki smo dali ideju.” Ministar zdravlja je za strožiju kontrolu.
“Mi znamo sami i svjedoci smo da određen broj koristi Biro za zapošljavanje upravo zbog zdravstvenog osiguranja i da se godišnje negdje oko 80 miliona izdvoji iz budžeta Srpske za zdravstveno osiguranje nezaposlenih i sigurno da tu treba da se preduzmu određene mjere kad su u pitanju kontrolni mehanizmi, da budu kvalitetniji i bolji”, naglasio je Dragan Bogdanić, ministar zdravlja i socijalne zaštite u Vladi RS.
“Možda treba razmisliti da se zdravstvene usluge onima koji su nezaposleni ne naplaćuju. Znači kada budu bolesni, ukoliko Vlada daje sredstva Fondu za zapošljavanje, ovaj Fondu za zdravstvo – onda u principu bismo ugrozili FZO ako ne dobijaju određen dio sredstava – međutim ako ta sredstva idu iz budžeta, a budžet punimo mi kroz doprinose, onda se može govoriti da tu treba napraviti nekakvu reformu”, kazao je Žarko Mikić iz “Vitaminke”.
Mjesečni trošak Fonda zdravstva po nezaposlenom je 77 maraka, mjesečni prihod 30 maraka. Iz ovogodišnjeg budžeta Srpske za njihovo zdravstveno osiguranje izdvojeno je 60 miliona maraka. Čim su čuli vijest o tome da bi možda mogli ostanu bez zdravstvenog osiguranja, nezaposleni su postali aktivni na internetu. Komentari su išli od ozbiljnih pitanja poput “Kako to objasniti nezaposlenoj majci koja je na birou a ima bolesno djete?” do ironičnih prijedloga tipa “Ja predlažem da se nezaposlenim ljudima uvede porez na vazduh.”
Ako je za utjehu bar se smanjuje broj nezaposlenih. Prošle godine bilo ih je oko 150 hiljada. Posljednji podaci iz Zavoda za zapošljavanje kažu da ih je skoro devet hiljada manje.
Prava je rijetkost da jedan sastanak u Privrednoj komori izazove takvo reagovanje i gotovo nepodijeljenu javnost. Bez obzira da li je premijerkina izjava bila lapsus ili probni balon – onima koji se redovno prijavljuju na biro ni malo se ne sviđa prijedlog da ubuduće sami plaćaju liječenje.
Izvor: ATV