Vijesti
Mađarska zatvorila granicu s Hrvatskom
Mađarska je od ponoći zatvorila “zelenu” granicu s Hrvatskom kako bi zaustavila izbjeglički talas, a na zvaničnim graničnim prelazima biće pojačana kontrola.
Kako javljaju mađarski mediji, moguće je da na granici dođe do tenzija. Granice će čuvati vojnici, ali i vodeni topovi.
Mađarski šef diplomatije Peter Sijarto je kazao da čelnici EU nisu uspjeli da se dogovore o zajedničkim snagama koje bi zaštitile granice, a “jasno je da Mađarska mora da zaštiti spoljne granice šengenske zone”, piše Index.hr.
“Zato je Vijeće za nacionalnu sigurnost odlučilo da će od ponoći Mađarska u potpunosti implementira šengenska pravila na granici s Hrvatskom”, rekao je novinarima Sijarto.
“Drugim riječima, zatvorićemo zelenu granicu od ponoći”, dodao je.
“Zvanični granični prelazi će nastaviti da rade, ali uz strože kontrole”, istakao je on, prenosi Rojters.
Kako je prenijela agencija MTI, Sijarto je rekao da će, uz to, biti uspostavljene dvije tranzitne zone duž granice kod mjesta Beremend i Letenje.
Migranti će, kako je naveo, moći da podnesu zahtjev za azil u dvije tranzitne zone koje će se uspostaviti na granici sa Hrvatskom.
Prema Sijartovim riječima, vlada očekuje da će ovaj korak donijeti slične rezultate kakve je donijelo nedavno zatvaranje granice sa Srbijom.
Upitan da li Mađarska planira da podigne sličnu graničnu ogradu u slučaju Slovenije, mađarski ministar je rekao da je Slovenija članica Šengenske zone i da stoga takva ograda treba da bude dogovorena između dvije zemlje.
Trenutno, takva mogućnost nije na dnevnom redu, kazao je Sijarto.
Prema njegovim riječima, mađarske vlasti pažljivo prate situaciju na mađarsko-rumunskoj granici ali da za sada nema razloga za početak gradnje ograde na toj granici.
Mađarska je, kako je dodao, obavijestila Hrvatsku, Sloveniju, Poljsku, Slovačku, Austriju i Njemačku o odluci da “zapečati” granicu sa Hrvatskom.
Sijarto je kazao da su ministri spoljnih poslova zemalja koje su uz Mađarsku u Višegradskoj grupi – Češka, Poljska i Slovačka, obećali podršku Budimpešti, a da je austrijski ministar spoljnih poslova zahvalio Mađarskoj jer ga je obavjestila o tom potezu.
Prema informacijama koje su mu dostupne, i Slovenija razmatra “neophodne korake”, navodi MTI.
Hrvatski ministar Ranko Ostojić izjavio je da će Hrvatska aktivirati “plan C” i preusmjeriti izbjeglice ka Sloveniji, iako nema dogovor s tom zemljom.
Slovenačke željeznice su po nalogu državnih organa prekinule putnički železnički saobraćaj sa Hrvatskom.
Ministarka spoljnih poslova Hrvatske Vesna Pusić izjavila je da će ukoliko Njemačka i Austrija zatvore granice, i Hrvatska morati da zatvori svoju sa Srbijom.
Govoreći o sastanku Evropskog savjeta u četvrtak, Sijarto je rekao da na njemu nije donijeta odluka koja bi vodila zajedničkoj zaštiti spoljnih granica Unije.
Ukoliko EU zaista želi da nađe zajednički odgovor na pritisak migranata, potrebne su združene evropske snage radi zaštite spoljnih granica Grčke, kazao je šef mađarske diplomatije.
Prema njegovim riječima, na sastanku u Briselu postalo je jasno da zemlje članice Šengenskog prostora i dalje traže zaštitu “šengenskih” granica, ali da Grčka nije ispunila svoje obaveze.
Sijarto je, naveo da ako EU odluči da zaštiti na odgovarajući način grčku granicu, onda “druga najbolja opcija” zaštite hrvatske granice neće biti potrebna.
Govoreći o sastanku mađarskog premijera Viktora Orbana sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, ministar spoljnih poslova Mađarske je kazao da je Orban rekao da ukoliko ne bude primjenjena najbolja opcija zaštite granice Grčke, onda treba primjeniti “drugu najbolju opciju”.
MTI prenosi da je odluku o “plombiranju” granice sa Hrvatskom kritikovala opoziciona stranka “Zajedno” (Egyutt), ističući da je na taj način mađarska vladajuća partija “stupila u hrvatsku izbornu kampanju” i postavljajući pitanje kako je moguće zatvaranje granice unutar EU.
Umjesto da forsira zajedničku akciju sa druge tri zemlje Višegradske grupe, mađarska vlada bi trebalo da obnavlja povjerenje i saradnju sa Srbijom, Hrvatskom i Rumunijom, navodi stranka “Zajedno”.
“Ova granična prepreka je još jedan nehuman, kukavički, jednostran potez”, navodi se u njenom saopštenju i dodaje da “Mađarska odgovornost prenosi na druge zemlje i dalje pogoršava krizu”.
U Mađarsku je ove godine stiglo više od 383.000 migranata od kojih su skoro svi nastavili put ka Njemačkoj i drugim zemljama Zapadne Evrope.
Izvor: ATV