Vijesti

DANIEL SERWER: Dodik se igra vatrom, bio bih iznenađen ako u tome ne bude spaljen

Danijel Server (Daniel Serwer), ugledni američki analitičar i profesor na Univerzitetu "John Hopkins" u Vašingtonu, rekao je u razgovoru za "Avaz" da aktuelnu političku krizu u BiH, koja je najveći generator nestabilnosti naše države, ne vidi samo kao normalan problem koji se javlja u parlamentarnim sistemima gdje pregovori o formiranju parlamentarne većine traju i duže nego što je predviđeno.

Evropski standardi

Ovaj problem, posebno izražen u Federaciji, gdje ne postoji stabilna parlamentarna većina koja treba podržati rad Vlade, Server vidi kao "odraz nedostatka volje dijela bosanskih političara da rade ono što trebaju raditi da bi državi omogućili kvalifikaciju za ulazak u EU".

- Amerikanci i Evropljani, čini se, to više žele nego bosanski političari, koji, istini za volju,  imaju mnogo toga izgubiti kada evropski standardi o odgovornosti i transparentnosti počnu prevladavati u Sarajevu, Banjoj Luci i Mostaru - kazao je Server.

Nije se želio upuštati u dublju analizu o tome zašto SDA i HDZ BiH skoro godinu nakon izbora imaju probleme u formiranju stabilne većine, koja bi jedina bila garant za efikasno i brzo provođenje reformi. No, naglasio je kako mu se čini da je "sve ovo više fokusirano na podjelu plijena nego na rješenja dobrog upravljanja".

Badinterova komisija

Govoreći o najavljenom referendumu u RS te o sve žešćim istupima predsjednika tog entiteta Milorada Dodika, Server ističe da to jeste problem za cijelu državu.

- Jasno je, još od Badinterove komisije, da o pitanjima koja imaju posljedice na BiH odlučuju svi u BiH. Dodik se igra vatrom. Bio bih iznenađen ako u tome ne bude spaljen - kazao je ovaj ugledni američki profesor.

Priliv izbjeglica može destabilizovati prilike

Server cijeni da priliv sirijskih izbjeglica u ogromnom broju može destabilizovati prilike u BiH.

- Primanje velikog broja izbjeglica može destabilizovati svaku državu, a posebnu onu koja je etnički podijeljena te u kojoj različite etničke grupe mogu imati različite odnose prema tim izbjeglicama. Ja ne znam kako je moguće znati koliko će izbjeglica u konačnici ući u BiH, ali 20.000, broj o kojem se govorilo, može zasigurno predstavljati izazov državi koja ne može služiti ni vlastitim građanima - kazao je Server.

Izvor: Avaz
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog