Vijesti

Vlada RS upozorava: Slijedi prenos nadležnosti u oblasti bezbjednosti

Vlada Republike Srpske ponovo upozorava srpske predstavnike u institucijama na nivou BiH da ne donose štetne odluke po Republiku Srpsku. Podrže li informaciju Ministarstva bezbjednosti o saradnji s Europolom i Zakon o zaštiti podataka – podržali su i novi prenos nadležnosti.

Trg Republike Srpske ovdje u Banjaluci, ponovo su zaobišli srpski ministri u Sarajevu. Postoje informacije da je Ministarstvo bezbjednosti BiH, kojim rukovodi srpski kadar – Dragan Mektić, bez saglasnosti Vlade Srpske, ponovo formiralo radnu grupu za Izmjene Zakona o zaštiti tajnih podataka, bez predstavnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske. Ministarstvo bezbjednosti je Republiku Srpsku isključilo i iz komunikacije s Europolom.

Nakon višegodišnjih razgovora s Kancelarijom evropske policije, činilo se, da se MUP Srpske izborio za svoje mjesto. Dogovor je postignut krajem 2013. godine. Sporazumom je bilo predviđeno da se formira kancelarija u Ministarstvu bezbjednosti u kojoj bi bili uključeni policijski službenici svih policijskih agencija. Privremenom odlukom Savjeta ministara i Agendom Vlade za 15 dana je sporazum trebalo da bude potpisan u Hagu. Sve to srušio je Dragan Mektić. Iz saradnje s Europlolom isključio je Republiku Srspku.

"Na ovaj način se poigravamo sa sistemom i konceptom koordinacije unutar BiH, gdje određene stvari treba da se dogovore i da se zajednički nastupi. Na ovaj način se poigravamo i sa samim Europolom okoji je u potpunosti prihvatio našu ideju da se formira zajednička kontakt tačka na nivou BiH", rekao je direktor Policije Republike Srpske Gojko Vasić.

Ideja je propala. Tzv. "Kontakt tačka" je Ministarstvo bezbjednosti koje je Republiku Srpsku ostavilo i bez predstavnika u Radnoj grupi koja bi trebalo da sačini izmjene i dopune Zakona o zaštiti tajnih podataka. Namjera je i ranije bila da se iz ove grupe isključe predstavnici Srpske, ali su pokušaji bili spriječeni.

Vasić upozorava: "Nažalost ponovo se formira radna grupa bez policije Srspke i ponovo se pokušava donositi zakon kakav je trenutni Zakon o zaštiti podataka koji je poprilično neprimjenjiv u BiH, upravo zato što su ga pravili “kancelarijski pacovi“ koji nemaju veze sa stvarnim radom i rezultatima".

Podrška ovakvom radu srpskih ministara u Sarajevu stiže iz PDP-a.

Potpredsjednik PDP-a Branislav Borenović kaže da "i Šarović i Mektić i Crnadak odlično rade svoj posao u okolnostima u kojima rade u prethodnih nekoliko mjeseci“.

Radom SDS-ovih i PDP-ovih kadrova zadovoljan je i Željko Komšić. U intervujuu sarajevskom "Oslobođenju", kaže, da je gotovo nevjerovatna promjena političke paradigme u Srpskoj i u BiH: "Savez za promjene je, vjerujem, za mnoge prijatno iznenađenje. U državnoj vlasti pokazuju izvanrednu profesionalnost i ozbiljnost".

O kakvoj je profesinalnosti riječ najbolje pokazuje spisak prenesenih nadležnosti u posljednju godinu dana. Ignorisani su stavovi Srpske. Samo jedna njihova odluka Srpsku je koštala 30 miliona. Zbog takve politike, upravo, je i Nenad Stevandić napustio SDS.

"Savjet za investicije koji se pravi će isključiti uticaj Republike Srpske, pa ćemo mi imati povratak u vrijeme “Turske trećine“, kaže Stevandić.

Da li će Republika Srpska ostati bez svojih predstavnika u saradnji s Europolom i učešću u izradi izmjena Zakona o zaštiti tajnih podataka. Prvi test za srpske ministre je sjednica Savjeta ministara.

Ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić za federalne medije izjavio je da su tvrdnje direktora policije Republike Srpske Gojka Vasića netačne.

Izvor: RTRS
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog