Vijesti

Zoranu Ćopiću šest godina zatvora

Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je osudio na šest godina zatvora biznismena Zorana Ćopića iz BiH, zbog malverzacija sa firmom Industrija kotrljajućih ležajeva (IKL) iz Beograda i još tri preduzeća, kao i još dvojicu njegovih saradnika.

Istom presudom pravosnažno je na tri godne zatvora osuđen i direktor novosadske firme “Agrokop” Predrag Mihajlović, a bivši direktor IKL-a Đoko Vergaš osuđen je na dvije i po godine zatvora, objavljeno je na sajtu Apelacionog suda.

Braća i suvlasnici preduzeća “Agrokop”, “Kvantum” i “Tandem financijal” Gordan i Pavle Bašić odlukom Apelacionog suda su oslobođeni optužbi, kao i crnogorski biznismen Nuo Stanaj (brat Antona Stanaja koji je prije dvije godine pravonažno osuđen na šest godina zatvora zbog šverca cigareta, a ubrzo ubijen u Sudanu).

Dio presude kojom je Vlasnik i direktor “Finam skina” iz Beočina Mihajlo Grujić osuđen je na tri i po godine zatvora Apelacioni sud je ukinuo i naložio da mu se suđenje ponovi.

Ćopić je osuđen u odsustvu, jer je prethodno uhapšen u Bosni i Hercegovini gdje je osuđen na četiri i po godine zatvora zbog pranja više od četiri miliona evra za kriminalnu grupu Darka Šarića.

U Beogradskom Specijalnom sudu još uvijek mu je u toku postupak i za pranje para u Srbiji za Šarića.

Ćopić, Vergaš i Mihajlović su, kako je objavljeno na sajtu suda, osuđeni što su u periodu od 11. avgusta 2006. godine do 15. aprila 2008. godine, kao odgovorna lica u preduzecima “IKL”, “Agrokop”, “Finam skin” i “DSD Tobačo” usmjeravali njihovu djelatnost vršeći poslove upravljanja i nadzora nad njima i njihovom imovinom po osnovu funkcije, vlasništva i uloženih finansijskih sredstava u njih.

Na taj način su, kako se navodi, pribavili sebi i drugom pravnom licu protivpravnu imovinsku korist cija vrijednost prelazi iznos od 200.000.000 dinara.

Prvostepena presuda je međutim preinacena u dijelu odluke o oduzimanju imovinske koristi pribavljene izvršenjem krivicnog djela, pa je pravosnažno odbijen odbijen kao neosnovan prijedlog Tužioca za organizovani kriminal da se od preduzeća “Finam skin” d.o.o. i “DSD Tobačo” a.d. oduzme imovinska korist pribavljena izvršenjem krivicnog djela u iznosu od 736.000.000 dinara.

Odbijen je i zahtjev tužilaštva da se pomenuta preduzeća i Ćopić, Đoka Vergaš, Predrag Mihailović i Mihailo Grujić obavežu da solidarno uplate navedeni iznosu u korist budžetskih sredstava RS.

U obrazloženju presude Apelacionog suda se navodi da je u toku postupka utvrđeno da kupovina djela akcija preduzeća “Mitrosrem” nije sprovedena u djelo, da je privatizacija raskinuta, a taj novac se, prema stanju u spisu, i dalje nalazi na računu Agencije za privatizaciju, tako da ga nisu zadržala ni navedena pravna lica, niti bilo ko od okrivljenih.

To znači da je novac uplaćen preko računa “Finam Skin” završio u korist budžeta Republike Srbije, pri čemu je ona i dalje vlasnik imovine “Mitrosrema”, navodi se u obrazloženju odluke Apelacionog suda.

Izvor: ATV
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog