Svijet

Opasnosti interneta: Širenje propagandnih poruka putem društvenih medija

Bojno bolje ekstremista se davno proširilo na internet, ali u posljednjih nekoliko mjeseci vidjeli smo koliko internet zaista može biti opasan kada se koristi za oglašavanje ideologija terorizma i za regrutovanje mladih.

Ekstremisti svih vrsta sve više koriste internet i društvene mreže da regrutuju, radikalizuju i prikupe sredstva, a ISIS vješto iskorištava mogućnosti interneta kako bi svoj rat uveo u naše domove. 

Islamski ekstremisti su prigrlili društvene mreže. Tečno se razumiju u YouTube, Twitter, Instagram, Facebook, Tumblr i druge društvene medije. 

Njihove aktivnosti na ovim medijima su veoma učestale tokom nedavnih ofanziva, a za vrijeme napada na irački grad Mosul objavili su čak 40.000 tvitova u jednom danu. 

Twitter je pokušao da se suprostavi ISIS-u, suspendovali su im više od 1.000 naloga. Međutim, njihovi borci svakodnevno postavljaju amaterske fotografije i video klipove, a koji se potom globalno dijele od strane ostalih korisnika ove društvene mreže i medija.

Fotografije su birane tako da izazovu strah kod neprijatelja, a divljenje kod pristalica. 

ISISova upotreba heštagova nam otkriva da su posebno fokusirani na grupisanje određenih poruka i ideja. To nam govori da imaju sofisticiranu strategiju kada je internet u pitanju, te da su im društvene mreže glavni adut u ratu protiv Zapada.

Svojim video klipovima, a koji su prilagođeni publici širom svijeta, ISIS šalje poruku nezadovoljnim mladim ljudima da su puni razumijevanja, te da mladi podršku mogu pronaći kod njih. Neki klipovi čak prikazuju normalne porodice, djecu, prodavnice – što stvara sliku da život normalno teče u Islamskoj državi. 

Ova propaganda koja se širi internetom pokazala je koliko su društvene mreže promijenile svijet, ali ne uvije i na bolje. ISIS nam se uvukao u domove sa svojim ekstremističkim idejama, a sve više mladih se okreće ka Islamskoj državi u potrazi za osjećajem sigurnosti i pripadanja.

Napori protiv ISISa su već počeli na internetu. Pojedinačni korisnici sve više koriste heštagove kao što je #ISISMediaBlackout, a koji podstiču ljude da postavljaju fotografije živih talaca i njihovog rada umjesto snimaka njihove smrti.  

Anonimusi su takođe juče poručili ISISu da od sada neće biti sigurnog mjesta za njihove onlajn kampanje. Oni tvrde da su srušili najmanje 100 Twitter i Facebook profila za koje vjeruju da su povezani sa ovom terorističkom organizacijom. 

U videu kojim su najavili akciju protiv islamista, hakeri kažu kako ovu akciju koordinušu muslimani, hrišćani i jevreji. Ističu da su njihovi članovi hakeri, agenti, špijuni, ali i obični ljudi iz susjedstva. Ima ih svih rasa, religija i djeluju kao jedno.

Važno je istaći da ISISovo onlajn prisustvo ne oslikava njihovu popularnost. Činjenica da ISIS tako često i na taj način koristi internet, može značiti da im nedostaje podrška. 

Bez obzira na to, način na koji Islamska država koristi društvene mreže može biti poučno, u smislu da su nam predočili kako bilo koja grupa može iskoristiti naše povjerenje u svrhu propagiranja svog cilja. 

autor: Frontal

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog