Svijet

Elitne snage tragaju za osumnjičenim napadačima

PARIZ - U potragu za dvojicom braće osumnjičenih za napad na redakciju satiričnog nedeljnika "Šarli ebdo" u Parizu, u kome je ubijeno 12 ljudi, uključile su se i elitne francuske snage.

Dok su napadači, uprkos opsežnoj operaciji, proveli drugu noć u bjekstvu, šef britanske obavještajne agencije MI5 je upozorio da islamisti planiraju "još jedan veliki napad na teritoriji Zapada" i da su obavještajne agencije možda nemoćne da ih zaustave.

U ruralnoj oblasti En, sjeveroistočno od Pariza, snage bezbjednosti uz pomoć helikoptera pretražuju šumovitu oblasti u kojoj su bjegunci opljačakli benzinsku pumpu i ostavili automobil kojim su pobjegli iz Pariza poslije napada.

Vjeruje se da su braća izvela najveći napad na tlu Francuske u posljednjih 50 godina u znak osvete zbog toga što je "Šarli ebdo" u više navrata objavljivao karikature proroka Muhameda.

Ekstremna džihadistička organizacija Islamska država, koja je zauzela dijelove Iraka i Sirije, proglasila je odbjeglu braću "herojima" na svojoj radio stanici Al-Bajan.

Francuski ministar unutrašnjih poslova Bernar Kaznev izjavio je da je ukupno 88.000 pripadnika snaga bezbjednosti u stanju pripravnosti širom zemlje, kao i da će u nedjelju u Parizu biti održana međunarodna konferencija o terorizmu.

Izdati su nalozi za hapšenje Šerifa Kuašija (32), poznatog džihadiste koji je 2008. godine osuđen kao pripadnik mreže koja šalje borce u Irak i njegovog 34-godišnjeg brata Saida.

Obojica su rođena u Parizu. Roditelji su im bili Alžirci, ali su vrlo rano ostali siročad.

Visoki zvaničnik američke administracije rekao je agenciji AFP da je jedan od braće, kako se vjeruje, bio na Al Kaidinoj obuci u Jemenu, dok je drugi izvor kazao da se njih dvojica već "godinama" nalaze na američkoj listi osumnjičenih za terorizam.

Kaznev je rekao da je devet ljudi privedeno u okviru operacije hvatanja osumnjičenih počinilaca.

Murad Hamid (18), koji je osumnjičen za saučesništvo u izvršenju napada, sam se predao policiji, ali nije jasno kakvu je on ulogu imao u napadu, navodi AFP.

Kako su Kuašijevi mogli da napadnu iako su poznati policiji

Poslije napada na redakciju lista "Šarli Ebdo", u Francuskoj mnogi sada postavljaju pitanje kako je moguće da su braća Kuaši, koji su bili dobro poznati antiterorističkim službama u toj zemlji, uspjeli da izvedu napad na mjesto koje je već bilo pod policijskim nadzorom zbog ranijih pretnji.

Mlađi brat Kuaši, Šerif (32), osuđivan je 2008. zbog svog učešća u slanju boraca u Irak i njegovo ime se ponovo javlja 2010. u istrazi koja je osujetila plan nekoliko zavjerenika da iz zatvora oslobode militantnog ekstremista Smain Ait Ali Belkačem.

Francuski ministar policije Bernar Kaznev potvrdio je da su braća bila pod nadzorom, ali da nije postojao element koji bi nagovijestio da planiraju napad.

Policijski izvor za AFP potvrdio je da Šerif nije putovao u inostranstvo i da braća nisu praćena kao "mete koje bi mogle da krenu u akciju".

Isto pitanje - kako je moguće da se ovako nešto dogodi - francuska javnost je postavila prije tri godine kada je Mohamed Merah u Tuluzu ubio sedam ljudi, uključujući troje jevrejske djece i tri vojnika.

Merah je, naime, bio poznat kao radikalni islamista sa od ranije 15 krivičnih prijava, a vlasti su imale informaciju da je išao na obuku u Pakistan i Avganistan.

Da nađete ekstremiste je lako. Ono što je skoro nemoguće, kako tvrde stručnjaci za bezbjednost, jeste da svakog od njih i pratite.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog