Svijet

Izgradnja desetina novih nuklearnih elektrana

Do raspirivanja polemike o nuklearnoj energiji došlo je pošto je Rusija za kratko vrijeme sklopila ugovore sa Indijom, mađarskom i Finskom o izgradnji novih postrojenja.

Naime, Moskva i Nju Delhi potpisali su sporazum o postavljanju najmanje 12 nuklearki do 2035. godine. Uz to, Mađarska ima novi ugovor sa Rusijom o proširivanju nuklearnih kapaciteta u zemlji.I finski parlament je odobrio filijali ruske agencije za atomsku energiju "Rotsom" da izgradi nuklearnu centralu na zapadu zamlje.

Velika Britanija složila se s još jednom nuklearkom na svojoj teritoriji, a Kina planira da napravi čak 28 novih.

Ta ekspanzija ne vidi se još u podacima. Sa 18 posto 1996. godine snabdjevanje energijom iz nuklearnih postrojenja palo je na 11 odsto. Američka administracija podržava nuklearnu energiju, pa je ove godine izdvojeno 6,5 milijardi dolara kreditne garancije za dva reaktora u Džordžiji.

Zbog katastrofe u Fukušimi 2011. godine, neke zemlji ipak su odustale od ovog izvora energije. Njemačka se, na primjer, obavezala da će do 2022. godine ugasi sva svoja nuklearna postrojenja. Italijanska vlada je s druge strane planirala da poveća proizvodnju nuklearne energije, ali je tri mjeseca nakon Fukušime na referendumu takav prijedlog odbijen.

U ostatku svijeta još nema promjene stavova nastalih poslije katastrofe u Japanu. U Britaniji je podrška nuklearnoj energiji opala, ali je ipak veća nego prije deset godina. Francuska je jedna od zemalja koje su tradicionalno pronuklearne, ali koje polako postaju skeptične.

Parlamentarci u Parizu podržali su prijedlog zakona koji predlaže rez u snabdijevanju nuklearnom energijom sa 75 na 50 odsto ukupne proizvodnje do 2025 godine.

Kina dominira globalnom nuklearnom industrijomn i drži 40 posto svih nuklearnih kapaciteta u svijetu.

Izvor: Blic

 

 

 

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog