Region

Srbija prodaje "Telekom"

Do kraja godine tender za izbor privatizacionog savetnika. Izabrana kompanija procijeniće vrijednost srpskog operatora

Tender za privatizacionog savjetnika za prodaju "Telekoma Srbija" biće raspisan do kraja godine, saznaju "Novosti" u Vladi Srbije. Ovime će, praktično, započeti proces ponovne privatizacije najprofitabilnijeg domaćeg preduzeća. Koliko će tačno kapitala država ponuditi na prodaju, od 78,1 odsto akcija koje posjeduje, i po kojoj cijeni, procijeniće upravo izabrani savjetnik, a "presuditi" Vlada.

Prije četiri godine, procjena je bila da cijela kompanija vrijedi oko 2,2 milijarde evra, pa je tadašnja vlada za paket od 51 odsto tražila minimum 1,4 milijarde evra. Jedini ponuđač, austrijski "Telekom", nije bio spreman da izdvoji toliku sumu odjednom, već samo 950 miliona evra u kešu i ostatak za investicije, pa je tender propao.

Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja, smatra da je krajnje vrijeme za prodaju "Telekoma".

Riječ je o djelatnosti gdje su investicije veoma važne kako bi se držao korak sa konkurencijom, a obavezna uplata dijela profita u državnu kasu svakako ne doprinosi daljem razvoju "Telekoma" - objašnjava Kovačević za "Novosti". - Državi bi, u ovakvoj fiskalnoj situaciji u kakvoj je, sigurno bolje bilo da proda ovu kompaniju i to cijelo svoje vlasništvo.

Prema Kovačevićevom mišljenju, država ne bi trebalo da zadrži nijednu akciju u "Telekomu", jer će, u slučaju da je riječ o nekom značajnijem procentu, oko 40 odsto, na primjer, to samo "kočiti" budućeg većinskog vlasnika. Takođe, to može i te kako da utiče i na postignutu prodajnu cijenu.

Kovačević ne želi da spekuliše sa potencijalnom prodajnom cijenom za "Telekom", samo ističe da akcije ove kompanije do danas nisu listirane na Beogradskoj berzi, a ta cijena bila bi dobar pokazatelj koliko je interesovanje investitora.

I Nenad Gujaničić, berzanski analitičar, ističe da je veoma teško reći koliko neka kompanija vrijedi, ukoliko nije bila na berzi.

Moguće su samo procjene, poredeći situaciju sa drugim kompanijama, prije svega u regionu - ističe Gujaničić za "Novosti" - Ono što je svakako pozitivno po pitanju domaćeg tržišta akcija jeste da je ono u prvih 11 mjeseci ostvarilo skok od 25 odsto, što svakako poboljšava izglede vrjednovanja novih kompanija kao što je "Telekom". 

Takođe, na Beogradskoj berzi nema previše alternativa, pa bi investitori svakako željno dočekali kotiranje "Telekoma". Naravno, ovo nikako ne mora da znači da bi kompanija vrijedla više nego prije nekoliko godina kada je prodavana na tenderu. Jedino je izvjesno da se prilikom prodaje kontrolnog paketa akcija dobija nešto viša cijena iz prostog razloga što su tada investitori spremni da plate više jer mogu činiti s firmom šta im je volja. 

Razvoj mobilnog bankarstva

OD prošlog tendera za "Telekom", raspisanog krajem 2010. godine, do danas, promjenjena je struktura vlasništva u ovom domaćem operatoru. Prvo je sam "Telekom" kroz kredit otkupio paket akcija od grčke kompanije "Ote" za 380 miliona evra, čime je operator prešao u stoprocentno srpsko vlasništvo.

Potom je dio akcija "Telekoma Srbije" besplatno podijeljen građanima i radnicima kompanije, pa sad poredak izgleda ovako: 58,1 odsto je u vlasništvu Republike Srbije, 20 odsto u rukama samog "Telekoma", dok ostatak posjeduju građani. Narednih dana "Telekom" bi trebalo i zvanično da postane vlasnik Dunav banke čime mu se otvara i tržište mobilnog bankarstva.

Izvor: Novosti
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog