Vijesti
Banjaluka: Poskupljuju voda, grijanje i odvoz smeća
Voda, grijanje i odvoz smeća poskupljuju u narednom periodu, zaključak je sa jučerašnje sjednice Savjeta za privredu grada, čija je tema bila privreda i rasprava o Nacrtu budžeta grada za sljedeću godinu.
"Savjet je podržao ovaj nacrt uz određene sugestije. One se odnose na to da budžet mora biti rasterećen, prije svega, komunalnih subvencija i davanja, zbog niskih cijena tih usluga. Mi više nemamo pravo da od naših preduzeća, zbog jedne socijalne cijene koju imamo, stvaramo gubitaše i da manjak nadomješćujemo iz budžeta", kazao je Slobodan Gavranović, gradonačelnik.
On je dodao da do poskupljenja mora doći te da gradska preduzeća moraju poslovati rentabilno.
"Grad nema pravo da ne poštuje formiranje cijena prema ekonomskim rezonima i da zanemaruje preporuku Savjeta, koji čine ugledni privrednici grada i drugi stručnjaci i čije se mišljenje mora uvažavati, tako da ćemo mi ovo ponuditi Skupštini na usvajanje", rekao je Gavranović.
CIJENE JOŠ NISU UTVRĐENE: Iz "Vodovoda" su rekli da još ne raspolažu konkretnim ciframa za poskupljenje.
"Poslali smo zahtjev za usklađivanje cijena, ali smatramo da bi od jedne ovakve institucije bilo neozbiljno da u ovom trenutku iznosi konkretne cifre o višim cijenama vode", rekla je Branka Trninić, direktorica "Vodovoda".
U "Toplani" su istakli da još nisu podnijeli nikakav zahtjev u vezi s višim cijenama njihovih usluga, jer cijenu grijanja određuje grad.
"Razlika između prihoda i rashoda u 'Toplani' je 60 odsto na strani rashoda", naglasili su u ovom preduzeću.
Do zaključenja ovog broja "Nezavisnih" nismo mogli stupiti u kontakt sa nadležnima u "Čistoći".
Gavranović ističe da je cijena komunalija ista već 10 godina i da će i sa poskupljenjem opet biti jedna od najnižih u regionu.
"Drugo pitanje na koje je Savjet sugerisao je to da se koliko god je to moguće u konceptu budžeta za sljedeću godinu nađe sredstava za one namjene koje će dati efekta za nove investicije u gradu Banjaluka. Što bi značilo komunalno opremanje pojedinih lokaliteta u gradu na kojima se množe graditi, uključujući, naravno, i proizvoidne pogone, kao i da se pomogne privredi u vidu subvencija za zapošljavanje i otvaranje novih radnih mjesta", napominje Gavranović.
IZRADA SOCIJALNE KARTE: Nebojša Ninić, član Savjeta za privredu i direktor preduzeća "Lanako", naveo je da se poslovna zajednica zalaže za to da budžet bude razvojni i predložio izradu socijalne karte stanovništva prema kojoj bi se vršilo subvencionisanje dadžbina.
"Ono što je neophodno je pravičnija raspodjela sredstava poreskih obveznika, jer iako se svim penzionerima pomaže, nisu svi socijalna kategorija, samo oni koji to stvarno i jesu njima treba pomoći. Takođe je potrebno i da imamo ekonomske cijene komunalnih usluga, a ne da to subvencionišemo iz gradskog budžeta", kazao je Ninić.
Dušan Srdić, predsjednik Udruženja potrošača "Reakcija" Banjaluka, rekao je da grijanje i voda nikako ne bi smjeli poskupjeti.
"Poskupljenje grijanja bi mogao da bude najveći problem, jer građani zavise od 'Toplane' i mogli bi doći do situacije da ne budu u mogućnosti da izmiruju ove račune", smatra Srdić.
Dodao je da poskupljenje smeća ne bi trebalo da bude problem, jer je godinama najniža cijena u regionu.
izvor: Nezavisne