Vijesti

Banjaluka: Poskupljuju vo­da, gri­ja­nje i odvoz sme­ća

Vo­da, gri­ja­nje i odvoz sme­ća pos­ku­plju­ju u na­re­dnom pe­ri­odu, za­klju­čak je sa jučerašnje sje­dni­ce Sa­vje­ta za pri­vre­du gra­da, či­ja je te­ma bi­la pri­vre­da i ras­pra­va o Na­crtu bu­dže­ta gra­da za slje­de­ću go­di­nu.

"Sa­vjet je po­držao ovaj na­crt uz odre­đe­ne su­ges­ti­je. One se odno­se na to da bu­džet mo­ra bi­ti ras­te­re­ćen, pri­je sve­ga, ko­mu­nal­nih sub­ven­ci­ja i da­va­nja, zbog nis­kih ci­je­na tih uslu­ga. Mi vi­še ne­ma­mo pra­vo da od na­ših pre­du­ze­ća, zbog je­dne so­ci­jal­ne ci­je­ne ko­ju ima­mo, stva­ra­mo gu­bi­ta­še i da ma­njak na­do­mješ­ću­je­mo iz bu­dže­ta", ka­zao je Slo­bo­dan Ga­vra­no­vić, gra­do­na­čel­nik.

On je do­dao da do pos­ku­plje­nja mo­ra do­ći te da grad­ska pre­du­ze­ća mo­ra­ju po­slo­va­ti ren­ta­bil­no.

"Grad ne­ma pra­vo da ne po­štu­je for­mi­ra­nje ci­je­na pre­ma eko­nom­skim re­zo­ni­ma i da za­ne­ma­ru­je pre­po­ru­ku Sa­vje­ta, ko­ji či­ne ugle­dni pri­vre­dni­ci gra­da i dru­gi struč­nja­ci i či­je se miš­lje­nje mo­ra uva­ža­va­ti, ta­ko da će­mo mi ovo po­nu­di­ti Skup­šti­ni na usva­ja­nje", re­kao je Ga­vra­no­vić.

CI­JE­NE JOŠ NI­SU UT­VRĐE­NE: Iz "Vo­do­vo­da" su re­kli da još ne ra­spo­la­žu kon­kre­tnim ci­fra­ma za pos­ku­plje­nje.

"Po­sla­li smo zah­tjev za us­kla­đi­va­nje ci­je­na, ali sma­tra­mo da bi od je­dne ova­kve in­sti­tu­ci­je bi­lo neo­zbi­ljno da u ovom tre­nut­ku izno­si kon­kre­tne ci­fre o vi­šim ci­je­na­ma vo­de", re­kla je Bran­ka Trni­nić, di­re­kto­ri­ca "Vo­do­vo­da".

U "To­pla­ni" su is­ta­kli da još ni­su po­dni­je­li ni­ka­kav zah­tjev u ve­zi s vi­šim ci­je­na­ma nji­ho­vih uslu­ga, jer ci­je­nu gri­ja­nja odre­đu­je grad.

"Ra­zli­ka izme­đu pri­ho­da i ras­ho­da u 'To­pla­ni' je 60 od­sto na stra­ni ras­ho­da", na­gla­si­li su u ovom pre­du­ze­ću.

Do za­klju­če­nja ovog bro­ja "Ne­za­vi­snih" ni­smo mo­gli stu­pi­ti u kon­takt sa na­dle­žni­ma u "Čis­to­ći".

Ga­vra­no­vić is­ti­če da je ci­je­na ko­mu­na­li­ja is­ta već 10 go­di­na i da će i sa pos­ku­plje­njem opet bi­ti je­dna od naj­ni­žih u re­gi­onu.

"Dru­go pi­ta­nje na ko­je je Sa­vjet su­ge­ri­sao je to da se ko­li­ko god je to mo­gu­će u kon­cep­tu bu­dže­ta za slje­de­ću go­di­nu na­đe sred­sta­va za one na­mje­ne ko­je će da­ti efe­kta za no­ve in­ves­ti­ci­je u gra­du Ba­nja­lu­ka. Što bi zna­či­lo ko­mu­nal­no opre­ma­nje po­je­di­nih lo­ka­li­te­ta u gra­du na ko­ji­ma se mno­že gra­di­ti, uklju­ču­ju­ći, na­ra­vno, i proi­zvoi­dne po­go­ne, kao i da se po­mo­gne pri­vre­di u vi­du sub­ven­ci­ja za za­poš­lja­va­nje i otva­ra­nje no­vih ra­dnih mjes­ta", na­po­mi­nje Ga­vra­no­vić.

IZRA­DA SO­CI­JAL­NE KAR­TE: Ne­boj­ša Ni­nić, član Sa­vje­ta za pri­vre­du i di­re­ktor pre­du­ze­ća "La­na­ko", na­veo je da se po­slo­vna za­je­dni­ca za­la­že za to da bu­džet bu­de ra­zvoj­ni i pre­dlo­žio izra­du so­ci­jal­ne kar­te sta­no­vniš­tva pre­ma ko­joj bi se vrši­lo sub­ven­ci­oni­sa­nje da­džbi­na.

"Ono što je  ne­op­ho­dno je pra­vi­čni­ja ra­spo­dje­la sred­sta­va po­res­kih ob­ve­zni­ka, jer iako se svim pen­zi­one­ri­ma po­ma­že, ni­su svi so­ci­jal­na ka­te­go­ri­ja, sa­mo oni ko­ji to stvar­no i je­su nji­ma tre­ba po­mo­ći. Ta­ko­đe je po­tre­bno i da ima­mo eko­nom­ske ci­je­ne ko­mu­nal­nih uslu­ga, a ne da to sub­ven­ci­oni­še­mo iz grad­skog bu­dže­ta", ka­zao je Ni­nić.

Du­šan Srdić, pred­sje­dnik Udru­že­nja po­tro­ša­ča "Rea­kci­ja" Ba­nja­lu­ka, re­kao je da gri­ja­nje i vo­da ni­ka­ko ne bi smje­li pos­ku­pje­ti.

"Pos­ku­plje­nje gri­ja­nja bi mo­gao da bu­de naj­ve­ći pro­blem, jer gra­đa­ni za­vi­se od 'To­pla­ne' i mo­gli bi do­ći do si­tu­aci­je da ne bu­du u mo­gu­ćnos­ti da izmi­ru­ju ove ra­ču­ne", sma­tra Srdić.

Do­dao je da pos­ku­plje­nje sme­ća ne bi tre­ba­lo da bu­de pro­blem, jer je go­di­na­ma naj­ni­ža ci­je­na u re­gi­onu.

izvor: Nezavisne

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog