Republika Srpska

Tablete "gutaju" pola penzije

Za većinu građana Republike Srpske, sa prosječnim primanjima, lijekovi su preskupi. Srčani bolesnici i dijabetičari mjesečno za medikamente iz kućnog budžeta izdvajaju i do 80 KM

Lijekovi i medicinska sredstva su skupi za većinu stanovnika Srpske sa prosječnim primanjima, a preskupi za penzionere koji su primorani svakodnevno da koriste brojne medikamente.

Građani Srpske i Federacije BiH žale se da pojedine lijekove plaćaju čak tri puta skuplje u poređenju sa cijenama u zemljama regiona. Penzioner u Srpskoj, u prosjeku, mjesečno potroši oko 40 maraka za lijekove, dok oni sa hroničnim oboljenjima mjesečno izdvajaju i do 80 maraka za medikamente! Mnogi od njih žive sa mjesečnim primanjima od 200 KM, pa su ovolika izdvajanja za lijekove ozbiljan udarac na njihov kućni budžet.

U iščekivanju da Savjet ministara BiH konačno da „zeleno svjetlo“ novom pravilniku Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, kojim je predviđeno pojeftinjenje lijekova, mnogi penzioneri u Srpskoj tvrde da su primorani da trećinu penzije daju za kupovinu lijekova.

Nada Račić, pedesetšestogodišnja Banjalučanka, kaže da mjesečno potroši 50 maraka na lijekove, a da živi od penzije od 189 KM.

Tablete za liječenje povišenog krvnog pritiska platim četiri marke. To je samo participacija. Međutim, lijek za liječenje proširenih vena plaćam 31 marku. Uz taj lijek, moram još da kupim gel koji košta 16 maraka i lijekove za cirkulaciju od četiri marke - kaže Nada.

Penzioneri koji boluju od teških oboljenja srca mjesečno izdvajaju i do 80 maraka za lijekove, što je za mnoge pola njihove penzije.

Građani tvrde da su lijekovi „biol“, „plaviks“, „nebilet“ i „krestor“ i do tri puta skuplji nego u Srbiji i ostalim zemljama regiona.

Glavnu riječ oko formiranja cijena lijekova vodi Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH, u kojoj tvrde da su učinili sve da dođe do pojeftinjenja pojedinih lijekova, ali da je sada na potezu Savjet ministara BiH. Međutim, ni na dnevnom redu današnje sjednice Savjeta ministara nema pomenutog pravilnika o lijekovima.

Čajevi i voće umjeto lijekova

Kako bi uštedjeli koju marku, brojni građani tokom epidemije virusa gripa i prehlade, sve češće „lijek“ traže na banjalučkoj pijaci. Prodavačica ljekovitih čajeva Slavica Pelagić kaže nam da sve više građana kupuje njene proizvode. - Čajevi su prirodni lijek. Imam 300 vrsta čajeva koji koštaju od dvije do pet maraka. Mnogi građani ih kupuju za liječenje šećera, povišenog pritiska, zbog gojaznosti... Ljekovite biljke berem na Borju i u Hercegovini - lijek je u prirodi - uvjerava nas Slavica.

U Fondu zdravstvenog osiguranja Srpske je rečeno da u kontinuitetu rade na tome da lijekovi koji se izdaju na recept budu jeftiniji. Uvjeravaju da su do sada imali uspjeha u tome.

Samo u ovoj godini u pregovorima sa farmaceutskim kućama postignuto je da se cijene 300 lijekova komercijalnih naziva snize u prosjeku za oko 14,5 odsto, dok su neki pojedini lijekovi sniženi i do 50 odsto. Recimo, lijek protiv masnoće je pojeftinio za 33,9 odsto, a za želudac 37,4 odsto - kaže službenik za odnose s javnošću FZO RS Darija Filipović.

Ona navodi da su u prošloj godini cijene 400 lijekova komercijalnih naziva snižene u prosjeku za 17 odsto.

Sve ove aktivnosti su, između ostalih, doprinjele da lijekovi koji se izdaju na recept u Srpskoj budu jeftiniji u odnosu na FBiH, što je konstatovano i u izveštaju Svjetske banke za BiH - tvrdi Filipovićeva.

U Fondu kažu da je PDV na lijekove u BiH mnogo veći, nego u zemljama u regionu i iznosi 17, dok u Srbiji iznosi 10 a u Hrvatskoj pet odsto. Takođe, maloprodajna marža je daleko veća u Republici Srpskoj, nego u zemljama u okruženju.

U BiH ne postoji utvrđena maksimalna veleprodajna cijena jednog lijeka, ali i u takvim tržišnim uslovima, Srpska je postigla da znatno snizi cijene lijekova. I to, između ostalog, zahvaljujući modelu referentne cijene lijeka za lijekove sa liste Fonda koji se izdaju na recept - objašnjava Filipovićeva.

Navodi da su na listi lijekova FZO RS zastupljeni svi proizvođači jednog lijeka, što onemogućava monopolski položaj.

Inače, na nivou BiH pripremljen je pravilnik o načinu kontrole i formiranju cijena, kojim će se definisati maksimalne veleprodajne cijene, što bi trebalo da dovede do nižih cijena lijekova.

Po ovom pravilniku, veleprodajna cijena lijeka u BiH određivaće se metodom uporedne cijene. Za uporedne zemlje određene su Srbija, Hrvatska i Slovenija.

izvor: novosti.rs

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog