Vijesti

Greške u udžbenicima informatike

Na zatvorenoj Fejsbuk grupi Aktiv nastavnika iz informatike proteklih par dana vode se oštre polemike koje se odnose na sadržaj novih udžbenika Osnove informatike za 6., 7., 8. i 9. razred osnovne škole.

Naime kako se vidi na fotografijama dijelova udžbenika postavljenih na  zid grupe riječ je o raznovrsnim slovnim greškama, posebno u prevodu sa engleskog jezika, ali i netačno prikazanim zadacima. 



Podsjećamo da su udžbenici informatike novi za ovu školsku godinu, dok su neki drugi udžbenici adaptirani (srpski jezik, istorija, biologija) ili korigovani (matematika). Izdavač je Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Republike Srpske iz Istočnog Sarajeva a autori sva četiri udžbenika su Brankica Jokić, Draško Grbić i Tatjana Medarević.

Na pomenutoj grupi nastavnici koji su uočili navedene greške kritikuju takav rad, pominju se honorari za rad itd. dok drugi brane ističući da svaki rad na udžbeniku podrazumijeva greške, te da su autori priznati profesori i nastavnici, kao ida su osim njih sami sadržaji udžbenika prošli i kroz druge filtere kontrole.

Uočene greške su i novinari Frontala pronašli listajući navedene udžbenike. 

Rade Ristović, direktor Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Republike Srpske iz Istočnog Sarajeva je istakao da su navedeni udžbenici prošli sve procedure koje zahtijeva njihova uređivačka politika.

"Dakle, odobreni su od Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, Republičkog pedagoškog zavoda i recenzenata. Autori su u više navrata pregledali udžbenike i dali saglasnost za njihovu štampu. Lektori i korektori su po nekoliko puta čitali i ispravljali greške. Moramo naglasiti da Zavod štampa više od 300 naslova godišnje, što je veliki i obiman posao. Procedura oko dobijanja odobrenja za štampu udžbenika, zatim procedura oko pripreme udžbenika i same štampe je izuzetno dugotrajna i zahtjevna. Zbog velike vremenske oskudice, isključivo i samo zbog tog faktora, pogotovo kada je u pitanju udžbenička literatura, dešavaju se štamparske i slovne greške", pojasnio je Ristović.  

Dalje navodi da je, što se tiče jezičke i grafičke čistote udžbenika, Zavod posljednjih godina uradio ogroman posao, te da su pravopisno i smisaono udžbenici pročišćeni. 

"Trebalo bi imati razumijevanja za ove sitne greške koje ne utiču na smisao teksta i gradiva. Kontaktirali smo i autore, koji su, takođe, naveli da se u navedenim udžbenicima može naći neka slovna greška, ali da materijalnih grešaka nema. Najvažnije je da udžbenici prate savremena naučna dostignuća u polju informatike", ističe Ristović.

autor: Frontal

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog