Region

Srbija pod lupom zbog nestalih beba

Roditelji koji decenijama pokušavaju da dokažu da su im djeca na rođenju ukradena u porodilištima, protestovali su ispred Palate pravde u Nišu. Od države traže donošenje leks specijalisa o nestalim bebama, koji bi trebalo uskoro da uđe u skupštinsku proceduru.

Pretpostavlja se da oko 6.000 roditelja traži blizu 10.000 dece, iako nema zvaničnih podataka. Ona su, navodno, pod sumnjivim okolnostima od 1956. u porodilištima proglašavana mrtvom, da bi sa novom dokumentacijom davana na usvajanje.

"Svi roditelji iz Beograda koji su u ovoj priči imaju potvrdu da im bebe nikada nisu stigle na groblje. To je zvaničan dokument na koji država Srbija još uvijek nema odgovor", kaže Goran Filipović iz Beograda.

I Vukosava Balujev iz Sokobanje traži sina od kojeg je rastavljena u porodilištu.

"Četrdeset godina tražim sina. To je najteži trenutak kada idete ulicom i u svakom prolazniku tražite sličnost sa djecom koju imate kod kuće, sa sinom i ćerkom", ističe Vukosava Balujev.

Da su im djeca živa, kod roditelja je probudilo sumnju kada su počeli da stižu pozivi za vakcinaciju, školu, vojsku, glasanje.

Republičko javno tužilaštvo je prije 11 godina prvi put otvorilo istragu o navodno nestalim bebama. Godinu dana kasnije, istraga je prekinuta zbog zastarjelosti krivičnih djela, a 2005. godine Anketni odbor Skupštine donio je neke zaključke, ali do danas nijedan od njih nije relaizovan.

"Država mora da preduzme niz mjera i uspostavi mehanizam da da odgovore i otkloni svaku sumnju o sudbini svake bebe. To je sud u Strazburu i naložio", objašnjava Dragan Đorđević iz Odbora za ljudska prava u Srbiji CHRIS.

Sud za ljudska prava u Strazburu prošle godine je prvi put presudio u korist Zorice Jovanović iz Batočine, koja se porodila 1983. godine u Ćupriji, a državi Srbiji naređeno je da joj isplati odštetu.

"Razlozi žalbe su bili procesno-pravne, a ne materijalno-pravne prirodne, ali je žalba Republike Srbije u cjelini odbijena i presuda je postala pravosnažna", kaže advokatica Zorice Jovanović iz Batočine Dragica Govedarica.

Novinar Večernjih novosti Miša Ristović 15 godina istražuje aferu nestalih beba, a svjedočio je i pred Anketnim odborom.

"Roditelji imaju pravo da sumnjaju, ali ako im država na konkretnim dokazima priušti istinu svako će reći da je u redu i da je jasno da je njihova beba umrla. Međutim, mnogi do te istine još nisu došli", ističe Ristović.

Pešići su, tvrde, sina, koji sada ima 32 godine, pronašli poslije dvije decenije traganja.

"Ta majka mi je rekla: 'Vi ste ga rodili, mi smo ga čuvali. Od danas smo obje majke'", objašnjava Vukadinka Pešić iz Vrtišta kod Niša.

Način na koji će, po nalogu Suda u Strazburu, Srbija rješavati slučajeve nestalih beba nadgledaće Komitet ministara Saveta Evrope.

Izvor: RTS
Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog