Vijesti

Stručna rasprava: Zaštititi sliv rijeke Save od poplava

Radi zaštite od poplava neophodno je integralno upravljati slivom rijeke Save i pritoka, ocijenjeno je danas u Banjaluci na stručnoj raspravi o temi "Ciljevi i principi integralne zaštite od voda nakon posljednih poplava".

Uređenje nasipa na nivou sliva rijeke Save, koordinacija aktivnosti, podrška u razmjeni podataka, pogotovo u periodima upozorenja od poplava, te međusobna pomoć i podrška u određenim fazama poplave dio su zajedničkih aktivnosti koje zemlje članice Savske komisije moraju preduzeti, istaknuto je na ovom skupu. 

Pomoćnik ministra za vodoprivredu u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Mihajlo Stefanović rekao je novinarima da su na skupu razmijenjena mišljenja o potrebama nadogradnje bezbjednijeg i sigurnijeg sistemima zaštite od poplava u narednom periodu. 

On je rekao da je resorno ministarstvo trenutno realizuje 35 mjera zaštite od poplava u Srpskoj, ali da će se ići i na izradu nove prioritetne liste mjera, što bi trebalo da bude okončano do 2017. godine. 

Stefanović je podsjetio da prioritetna lista podrazumijeva sanaciju i rekonstrukciju, odnosno nadvišenje savskih nasipa na čitavoj dužini 1,2 metra, zaštitu svih obodnih kanala sa crpnim stanicama, uređenje dijela vodotoka, te zaštitu naselja koja su stradala u poslednjim plavama. 

Pomoćnik direktora za tehnička pitanja "Srbija vode" Veljko Dimitrijević rekao je novinarima da su na sastanku razmijenjena iskustva o majskim poplavama, jer su specifične prema mnogim parametrima, a prije svega posljedicama i razornoj moći poplavnih talasa. 

"Mora se izvršiti sanacija, otkloniti šteta i povećati stepen sigurnosti, ali je suština da se podrže zajednički projekti, jer se integralno mora upravljati cijelim slivom rijeke Save", kaže Dimitrijević. 

Predstavnik Savske komisije Dragan Zeljko saglasan je sa mišljenjem učesnika skupa da se zbog poslednjih katastrofalnih poplava sliv rijeke Save mora sagledavati u cijelini, napominjući da je Komisija i osnovana sa ciljem da vrši koordinaciju zajedničkih aktivnosti na slivu Save. 

Zeljko je podsjetio da je Savska komisija osnovana u skladu sa okvirnim sporazumom o slivu rijeke Save, te da su članice ove komisije Slovenija, Hrvatska, BiH i Srbija. 

On je rekao da je još 2010. godine u Gradišci potpisan protokol o zaštiti od poplava uz okvirni sporazum o slivu rijeke Save, gdje su propisane određene zajedničke aktivnosti. 

"To je izrada plana upravljanja rizicima od poplava u slivu rijeku Save koji bi treblo da u ovim našim sadašnjim planovima i programima da bude završen do 2017.godine", napomenuo je Zeljko. 

On je rekao da Protokol još nije na snazi, jer su ga jedino ratifikovale BiH i Hrvatska, ali ne i ostale zemalje članice Savske komisije. 

Direktor Zavoda za vodoprivredu Srpske Nedeljko Srdar rekao je da je u Srpskoj u majskoj poplavi bilo poplavljeno oko 88.000 hektara obradivog zemljišta i da je direktna šteta dvije milijarde KM. 

Stručna rasprava o temi "Ciljevi i principi integralne zaštite od voda nakon posljednih poplava" održana je u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske. 

izvor: Srna

Komentari
Twitter
Anketa

Treba li bojkot trgovina, kafića, itd. u BiH ponoviti ili je dovoljan samo jedan dan?

Rezultati ankete
Blog