Vijesti
Stižu lijekovi vrijednosti 10 miliona dolara
U okviru radne posjete Sjedinjenim Američkim Državama, predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović i ministar finansija Zoran Tegeltija razgovarali su, u Vašingtonu, sa predstavnicima vodećih humanitarnih nevladinih organizacija iz Sjedinjenih Američkih Država.
Predsjednica Cvijanović je izjavila da je riječ je o nevladinim organizacijama koje djeluju u različitim kriznim situacijama širom svijeta, od kojih su neke već pružile pomoć građanima u Republici Srpskoj tokom prvog perioda polava, dok su predstavnici drugih organizacija, na sastanku, upoznati sa potrebama Republike Srpske u periodu obnove.
„To je bila odlična prilika da im ukažemo na naše potrebe. Sada im je jasnija situacija, jer smo ih upoznali da nas čeka period od sedam do deset godina da sve vratimo na staro stanje. Posebno im se svidjelo razmišljanje da ne smijemo da budemo fokusirani samo na obnovu, nego da treba da kombinujemo obnovu sa razvojem“, rekla je predsjednica Cvijanović.
Ona je istakla da je postignut dogovor u vezi s pošiljkom lijekova u vrijednosti od 10 miliona američkih dolara.
„Predstavnici te nevladine organizacije uputiće pismo našem ministru zdravlja, kako bi on mogao da ocijeni šta je od tih lijekova potrebno u Republici Srpskoj i kakve su, eventualno, druge potrebe“, rekla je predsjednica Cvijanović.
Ona je dodala da će nevladine organizacije, koje su do sada pomagale stanovništvu poplavljenih područja slanjem namirnica, pumpi za vodu i čamaca, i dalje ostati na raspolaganju Vladi Republike Srpske i nastaviti da pomažu kroz nabavku građevinskog materijala.
„Podržaće akciju Predstavništva Republike Srpske u Vašingtonu, koje pravi listu porodica kojima je potrebna pomoć, tako da će svi koji budu htjeli, moći direktno da pomognu određenoj porodici“, rekla je predsjednica Cvijanović.
U okviru posjete razgovarali su, u Vašingtonu, sa grupom američkih kongresmena.
Predsjednica Cvijanović je izjavila da je kongresmene upoznala sa posljedicama katastrofalnih poplava u Republici Srpskoj, te da su, tokom sastanka, razmijenjena mišljenja o aktuelnoj situaciji u Republici Srpskoj, BiH i na Balkanu.
„Veoma ih interesuje na koji način se čuva Dejtonski sporazum i to je za nas uvijek dobra prilika da pojasnimo koje su se to devijacije pojavile tokom svih ovih godina, kao i da ukažemo ko su bili promoteri jedne takve politike izmjene Dejtona“, rekla je predsjednica Cvijanović.
Ona je dodala da su kongresmeni izrazili zabrinutost zbog velikog broja dobrovoljaca sa Balkana, kao i iz BiH, koji odlaze na ratišta u Siriju, Irak i druge zemlje.